آشنایی با کندانسینگ یونیت و اجزا و کاربرد های آن

مقالات

کندانسینگ یونیت پر کاربردترین تجهیزات در سیستم‌های برودتی و تهویه مطبوع است. مبرد در کندانسینگ یونیت فشرده و سپس مایع می‌شود. به این ترتیب حرارت خود را دفع کرده و آماده است تا در اواپراتور تبخیر شود. در این مقاله قصد داریم با کندانسینگ یونیت  روش کار و انواع آن بیشتر آشنا شویم.

کندانسینگ یونیت چیست ؟

بهتر است قبل از آشایی با کندانسینگ یونیت مروری داشته باشیم بر سیکل تبرید تراکمی. این سیکل شامل چهار مرحله است. مبرد با طی کردن این چهار مرحله حرارت را از سیال مد نظر گرفته و به بیرون دفع می‌کند.

در مرحله اول کمپرسور مبرد را فشرده می‌کند. سپس در کندانسور حرارت مبرد دفع می‌شود. در مرحله سوم مبرد توسط شیر انبساط افت فشار می‌یابد. و در مرحله آخر در اواپراتور با گرفتن حرارت تبخیر می‌شود. با برگشتن مبرد به کمپرسور سیکل کامل می‌شود.

کندانسینگ یونیت شامل قسمت فشار بالای سیکل است. یعنی کمپرسور، کندانسور و تجهیزات کنترلی و حفاظتی. وظیفه آن تامین بار برودتی و آماده کردن مبرد برای ورود به اواپراتور است. به عبارتی می‌توان گفت که یونیت خارجی در سیستم‌های برودتی یا تهویه مطبوع همان کندانسینگ یونیت است.

 

اجزاء کندانسینگ یونیت

در این بخش از مقاله با اجزاء کندانسوینگ یونیت آشنا می شویم.

1. کمپرسور

وظیفه فشرده سازی و تامین انرژی لازم برای حرکت مبرد را دارد. کمپرسورهای مورد استفاده در کندانسوینگ یونیت معمولاً از نوع روتاری، اسکرال ، پیستونی و در برخی مدل‌ها اسکرو می‌باشد.

2. کندانسور

کندانسور یا چگالنده نوعی مبدل حرارتی است که وظیفه آن دفع گرمای مبرد است. مبرد در حالت گازی وارد کندانسور می‌شود. در کندانسور حرارت خود را به هوا یا آب منتقل می‌کند. در آخر به شکل مایع سابکول خارج می‌شود. همان طور که اشاره شد دو نوع کندانسور وجود دارد. کندانسور هواخنک و کندانسور آب خنک.

اگر کندانسور مورد استفاده، کندانسور از نوع هواخنک باشد به آن کندانسینگ یونیت هوایی گفته می‌شود. در این کندانسور با استفاده از فن جریان هوا را از روی لوله‌های کویل عبور می‌دهند. مبرد نیز با طی کردن مسیر لوله‌ها توسط هوا خنک می‌شود. در این سیستم نیازی به مصرف آب و برج خنک‌کننده نیست. ابعاد آن نیز کوچک‌تر و فشرده‌‍تر است.

در کندانسینگ یونیت‌های آبی، کندانسور آبی یا آب خنک است. در این نوع سیستم از کندانسور پوسته لوله‌ای بهره گرفته می‌شود. مبرد با ورود به کندانسور آبی، توسط جریان آب بدون تماس مستقیم خنک می‌شود. آب خنک‌کننده کندانسور نیز به کمک برج خنک کننده یا کولینگ تاور خنک می‌شود.

3. شیر معکوس کننده

در کندانسینگ یونیت‌هایی که به شکل هیت پمپ عمل می‌کنند قطعه‌ای وجود دارد به نام شیر معکوس کننده. وظیفه این شیر معکوس کردن جریان مبرد است. با معکوس شدن سیکل به جای برودت، بار حرارتی ایجاد می‌شود. به عبارت دقیق‌تر نقش اواپراتور و کندانسور جابه‌جا شده و حرارت از محیط بیرون به داخل منتقل می‌گردد.

علاوه بر این موارد تجهیزات کنترلی و حفاظتی مثل فیلتر درایر، اویل سپراتور یا جداکننده ورغن، فشارسنج و … نیز در آن بکار برده می‌شود.

کاربرد کندانسینگ یونیت

از کندانسینگ یونیت د رموارد زیر استفاده می شود.

  • تهویه مطبوع، در سیستم‌های انبساط مستقیم مثل کولر گازی یا اسپلیت، داکت اسپلیت، سیستم‌های VRF، هواساز و فن کویل انبساط مستقیم.
  • تبرید، در یخچال‌های فروشگاهی و صنعتی و همین طور برای سردخانه‌ها.

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.