بررسی تفاوت گاز مبرد R134 و R600a

مقالات

گاز R134 و R600a هر دو از مبرد های پرکاربرد هستند که هر کدام ویژگی خود دارند. در این مقاله با  تفاوت گاز مبرد R134 و R600a آشنا می شویم.

امروزه از گاز های زیادی در سیستم های برودتی استفاده می شود. قطعا بدون داشتن اطلاعات ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید و نتوانید به خوبی، گاز مورد نظر خود انتخاب کنید.در این مقاله از وبلاگ سایت نیکان برودت به بررسی تفاوت گاز مبرد R134 و R600a می پردازیم.

اگر قصد کسب اطلاعات بیشتر در مورد گاز های مبرد دارید می توانید به به مقاله آشنایی با گاز های فریونی یا مبرد  مراجعه کنید.

گاز مبرد R134 چیست و چه کاربردی دارد؟

در بررسی تفاوت گاز مبرد R134 و R600a ابتدا با گاز مبرد r134 آشنا می شویم.  R134a از خانواده مبرد  HFC است که با نام Tetrafluoroethane (CF3CH2F) شناخته می شود. با کشف اثر مخرب مبردهای CFC و HCFC بر لایه ازن، خانواده مبرد HFC به طور گسترده ای به عنوان جایگزین آنها مورد استفاده قرار گرفته است.

این مبرد در حال حاضر به عنوان جایگزینی برای مبرد R-12 CFC در قسمت گریز از مرکز، پیچ دوار، اسکرول و کمپرسورهای رفت و برگشتی استفاده می شود. برای حمل و نقل معمولی ایمن است زیرا غیر سمی، غیرقابل اشتعال و غیر خورنده است.

R134a یک HFC است که در تهویه مطبوع خودرو، کولر گازی و برخی دیگر از سیستم های تهویه مطبوع استفاده می شود و به عنوان جایگزینی برای R12 و R22 در فرآیندهای تبرید با دمای متوسط ​​و بالا مانند تبریدهای تجاری و خانگی و چیلرها استفاده می شود.

این مبرد 100٪ با روان کننده ها و مبردهای معدنی که در حال حاضر در R-12 استفاده می شود سازگار نیست. برای طراحی این مبرد باید تغییرات طراحی کندانسور و اواپراتور انجام شود. استفاده از شیلنگ های کوچکتر و افزایش 30 درصدی مقررات فشار کنترل نیز باید به سیستم انجام شود.

گاز مبرد R600a چیست و چه کاربردی دارد؟

در ادامه بررسی تفاوت گاز مبرد R134 و R600a به ممبرد R600a می پردازیم که یک مبرد طبیعی است که یک شکل ایزومری از بوتان بدون شاخه می باشد و برای بسیاری از کاربردهای خنک کننده مناسب است. این گاز سازگار با محیط زیست بوده و اثر غیر مخربی دارد و در کاربردهای برودتی، دارای مصرف کم و قدرت بار بالایی است. همچنین با بسیاری از روان کننده ها سازگار است.

R600a معمولاً به دلیل تأثیر محیطی کم و عملکرد ترمودینامیکی خوب مورد استفاده قرار می گیرد. برای انواع کاربردهای صنعتی، تجاری و داخلی مناسب است. این ایزوبوتان به ویژه به عنوان مبردی شناخته می شود که در یخچال و فریزرهای خانگی استفاده می شود.

این ترکیب متنوع همچنین از اسپری های آئروسل، صنعت پتروشیمی، دستگاه های پخش نوشیدنی و رطوبت گیر شناخته می شود. عدد E غذایی ایزوبوتان این گاز مبرد E 943b است و در صنایع غذایی ایزوبوتان به عنوان گاز بسته بندی و پیشران استفاده می شود.

بررسی تفاوت گاز مبرد R134 و R600a

گاز مبرد R134a به دلیل حلالیت زیاد در آب برای همه سیستم های تبرید مناسب نیست. حتی اگر مقدار کمی آب وجود داشته باشد، تحت عمل روغن روان کننده، اسید، دی اکسید کربن یا مونوکسید کربن تولید می کند که باعث خوردگی فلز می شود، بنابراین R134a به خشک شدن و تمیز کردن سیستم بیشتر نیاز دارد. گاز مبرد r600a کمی در آب محلول است و سازگاری خوبی با اکثر فلزات مانند فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ، مس و آلومینیوم دارد.

گاز مبرد r600a دارای تحریک ضعیف و قابلیت بیهوشی را دارد و برخلاف R134a ، قابل اشتعال است. هنگامی که با هوا مخلوط می شود، می تواند یک مخلوط BaoZa ایجاد کند. در صورت حرارت و شعله های باز ممکن است BaoZa را بسوزاند. در تماس با اکسیدان ها واکنش شدیدی نشان می دهد. بخار آن از هوا سنگین تر است و می تواند در مکان نسبتاً دورتر در سطح پایین تری پخش شود و هنگام برخورد با منبع آتش مشتعل می شود.

R134 اثر گلخانه ای خاصی دارد اما  گاز مبرد r600a هیچ اثر گلخانه ای ندارد.

r600a دارای فشار تبخیر، فشار متراکم و دمای خروجی کمتر از R-134a است. چگالی مایع کمتر مبرد  R600a  حجم شارژ 45 را از R-134a می کند و عملکرد تبرید خوبی دارد، ظرفیت تبرید   R-134aعدد 55 است. مبرد  R600a تأثیر مخرب قوی بر روی لایه ازن دارد و اثر گلخانه ای آشکاری نیز دارد.

در روزهای اولیه، صنعت یخچال چین توجه و انرژی خود را بر روی جایگزین مبرد R134a متمرکز کرد. مبرد R134a و روغن روان کننده معدنی با هم سازگار نیستند و الزامات کنترل پاکیزگی فرایند تولید و اجزای سیستم تبرید بسیار سخت است. مصرف انرژی یخچال ها نیز پس از استفاده از مبرد R134a افزایش یافته است. در عین حال، مبرد هنوز گلخانه خاصی دارد و نمی تواند جایگزین مناسبی برای r600a باشد.

نتیجه گیری

حال که تفاوت گاز مبرد R134 و R600a را دانستیم باید بگوییم قبل از هر انتخابی ابتدا باید دستگاه و محیطی که در آن قرار دارد را بررسی کنید. برای مشاوره بیشتر هم حتما یک فرد متخصص در تماس باشید.

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.