علت یخ زدگی شیر انبساط

مقالات

در مقالات قبلی با شیر انبساطی آشنا شدیم. حال به بررسی علت یخ زدگی شیر انبساط در سیستم برودتی می پردازیم. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

شیر انبساط چیست ؟

در سیکل تبرید چیلر یا سردخانه، اکسپنشن ولو  یا شیر انبساطی از چهار قطعه اصلی در سیکل تبرید است. در چیلرهای تراکمی و سردخانه ای ابتدا مبرد به صورت گاز وارد کمپرسور می گردد و سپس به وسیله کمپرسور دما و فشار آن افزایش می یابد. مبرد پر فشار وارد کندانسور می گردد و سپس در کندانسور به وسیله انتقال حرارت به وسیله هوا وآب از فاز گازی به فاز مایع تبدیل می گردد. در خروجی کندانسور مبرد به صورت مایع فشار بالا وارد شیرانبساط می گردد.

در شیر انبساط با توجه به عملکرد آن فشار را به طور ناگهانی پایین می اورد. پس از پایین آمدن فشار در شیر انبساط مبرد به صورت پودری شکل در دو فاز مخلوط مایع و گاز وارد اواپراتور می گردد.

یخ زدگی شیر انبساط

اکسپنشن ولو از قطعات حساس در سیکل تبرید چیلر و سردخانه می باشد. در عیب یابی شیر انبساطی معمولا ایرادات به رخ می دهد که تاثیری شدیدی روی جزای سیکل تبرید می گذارد و باعث سردرگمی تکنسین و تعمیرکار می گردد. از ایرادات رایج که به طور مستقیم بر ساختار و عملکرد شیر انبساط اثر می گذارد، یخ زدگی در شیر انبساط می باشد.

 این ایراد می تواند علت های متفاوتی داشته باشد باید به صورت جداگانه به عیب یابی شیر انبساط  می پردازیم.

علت یخ زدن شیر انبساط

در عیب یابی اکسپنشن ها عموما تشخیص اشتباه باعث بروز اشتباهاتی در سیکل تبرید می گردد. در ادامه با برخی از این علل آشنا می شویم.

1.کاهش دبی سیال خنک شونده

کاهش دبی سیال خنک شونده باعث عدم کارکرد صحیح سیکل تبرید می گردد. این کاهش ظرفیت تبرید به خاطر عملکرد اکسپنشن نمی باشد. این ایراد باعث کاهش دمای اواپراتور و بروز یخ زدگی در اکسپنشن ولو می گردد.  از جمله دلایل این ایراد می توان به خرابی فن اواپراتور سردخانه، کثیفی کویل و گرفتگی های آن میتوان نام برد.

 

2.کمبود مبرد و شارژ مبرد

کمبود مبرد باعث افزایش سوپرهیت، کاهش دمای اواپراتور و افزایش سابکول می گردد. این مورد نیز می تواند علت یخ زدن شیر انبساط باشد. مهترین تفاوت در کمبود شارژ و کاهش دبی عبوری، تفاوت در سوپرهیت و سابکول می باشد. در کمبود مبرد سوپرهیت افزایش می یابد ولی در صورتی که در کاهش دبی عبوری به دلیل وجود مبرد در اواپراتور ، سوپرهیت کاهش می یابد.

 

3.گرفتگی در خط مایع

وجود گرفتگی در خط مایع مانند گرفتگی فیلتر درایر، یا شیر برقی ، موجب بروز پدیده فلش گس و تبخیر در بالا دست خط مایع می گردد. این اتفاق باعث بروز یخ زدگی از نقطه مسدود شده تا اکسپنشن ولو ادامه می یابد.

4.گرفتگی در شیر انبساط

گرفتگی در شیر انبساط که به دلیل آلودگی و رطوبت در سیکل تبرید ، بروز پیدا می کند. این آلودگی ها و رطوبت باعث خوردگی فلزات رنگی در سیکل تبرید میگردد. این آلودگی ها عموما در شیر انبساط و دیگر قطعات باعث گرفتگی می شود. این عامل باعث بروز پدیده یخ زدگی شیر انبساط می گردد.

5.تخلیه مبرد داخل بالب

از دلایل کمبود تغذیه مبرد در اواپراتور های سردخانه و چیلر تخلیه مبرد داخل بالب می باشد. همان طور که عنوان شد نیروی بالب باعث بازنمودن اوریفیس خروجی شیر می گردد. و در صورت ایراد در آن نیروی فنر و فشار اواپراتور باعث بستن آن می گردند. لذا جهت تست بالب باید به اندازه یک الی دو دقیق بالب را در دست گرفته و با افزایش دما در آن باید میزان مبرد خروجی از اکسپنشن افزایش یابد.

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.