علت سوختن کمپرسور | آشنایی با 8 علت سوختن کمپرسور تراکمی

مقالات

در این مقاله قصد داریم با یکی از مهمترین مشکلات موجود در تعمیر چیلرهای تراکمی و علت سوختن کمپرسور را بررسی کنیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا با علل بیشتر آشنا شویم.سیکل تبرید تراکمی

برای دانستن اینکه علت سوختن کمپرسور چیلر چیست، ابتدا باید سیکل تبرید را تجزیه و تحلیل کنیم. در سیکل تبرید ابتدا در خروجی کمپرسور گاز داغ وارد کندانسور می گردد. در کندانسور گاز تغییر فاز میدهد و از حالت گاز به مایع تبدیل میگردد و در انتهای کار با دمای حدود چهار درجه سانتی گراد سابکول میگردد.

گرمای داخل مبرد از طریق کندانسور به وسیله آب یا هوا دفع می گردد. در ادامه مبرد به صورت مایع وارد شیر انبساطی  می گردد و سپس با کاهش فشار وارد اواپراتور میگردد. در اواپراتور چیلر تراکمی مبرد با جذب گرما، تبخیر میگردد و در حالت سوپرهیت وارد کمپرسور میگردد.


جهت کارکرد صحیح هر سیکل تبرید مبرد در گردش باید گرمای جسم سرد را گرفته و به جسم گرم انتقال دهد. جهت این انجام این کار باید شارژ مبرد به صورت صحیح انجام گرفته باشد. همچنین باید شارژ روغن که همیشه مقدار ثابتی روغن به از کمپرسور خارج و دوباره به کمپرسور باز میگردد. زمانی تمام این موارد به دور از آلودگی و رطوبت در کنار هم کارمیکنند، چیلر بدون مشکل کار میکنند

1.مشکلات در سیکل تبرید

در کمپرسورهای تبرید که بر مبنای تراکم بخار مبرد طراحی شده است. در بعضی از مواقع کمپرسور تحت تراکم مبرد مایع قرار میگیرد، این در حالیکه است که به این جهت طراحی و ساخته نشده اند. این برگشت مایع می تواند علت سوختن کمپرسور باشد. سیکل تبرید چیلر تراکمی باید مبرد به صورت بخار وارد کمپرسور گردد ولی در صورت بروز مشکلاتی در سیکل تبرید این برگشت مایع به صورت ضربه ای وارد کمپرسور میگردد.


در صورتی که مبرد به صورت ضربه ای به کمپرسور وارد شود فشار هیدرولیک تولید شده بالغ بر ۱۰۰۰psi بالا می رود و به سوپاپ ها میل لنگ و شاتون آسیب شدید وارد می کند. اما در مجموع باعث داغ شدن و جوش زدن یاتاقان ثابت کمپرسور می گردد.

برگشت مایع در ابتدا سوختن کمپرسور می گردد. اما ایراد معمولا از دیگر قسمت سیکل تبرید چیلر می باشد. در این مرحله به بازنمودن کمپرسور میباشیم. قبل تعویض یا تعمیر کمرسور حتما باید علت برگشت مایع را بررسی و خطای آن را رفع کنیم.

از مهمترین دلایل برگشت مایع به کمپرسور چک کردن سایز اکسپنشن و سالم بودن آن میباشد. در سیکل تبرید چیلر وظیفه شیر انبساطی یا اکسپنشن ولو وظیفه تنظیم سوپرهیت مبرد ورودی به کمپرسو را برعهده دارد و در صورتی عدم عملکرد صحیح باعث برگشت مایع به کمپرسور چبلر میگردد.

از دیگر علام برگشت ضربه ای مایع به کمپرسور چیلر تراکمی شارژ گاز بیش از اندازه میباشد که باید مطابق مقدار ظرفیت چیلر و کاتالوگ دستگاه شارژ گردد. همچنین در صورتی که خط ساکشن کمپرسور از محل سردتر یا به صورت دفنی عبور کرده باشد، این امکان وجود دارد که در حالت خاموشی چیلر تراکمی، مبرد دوباره تقطیر گردد و پس از استارت مجدد باعث پدیده برگشت مایع ضربه ای انجام میگردد.

2.سوختن کمپرسور بر اثر برگشت مایع


از دیگر دلایل رایج سوختن در سیکل تبرید چیلر تراکمی برگشت مایع به صورت تدریجی و مداوم در هنگام کار عملکرد سیستم می باشد. برخلاف برگشت مایع ضربه ای، برگشت تدریجی ضربات کمتری به کمپرسور چیلر وارد میکند.

در این حالت مبرد با خاصیت شستشوی روغن از سطح میل لنگ و پیستون ها باعث کاهش خاصیت روغن کاری در کمپرسور میگردد. که میتوان به شیار بروی پیستون و فرسوده شدن آن ها موجب گردد. دلایل مختفی باعث برگشت مایع به کمپرسور میگردد باید آن در کارکرد سیستم بررسی کرد.

این ایراد معمولا با سفید شدن و برفک زدن کمپرسور معلوم میگردد.3.علت سفید شدن کمپرسور

اولین دلایل برگشت تدریجی مایع می تواند با دلایل برگشت سیلابی و ضربه ای یکسان باشد. عدم سایز صحیح اکسپنشن و عدم تنظیم صحیح محل بالب شیر انبساطی و عدم تنظیم پیچ تنظیم سوپرهیت شیر انبساط میتوند دلایل اولیه این امر باشد.از دیگر دلایل رایج در برگشت مایع به کمپرسور کاهش جریان سیال خنک شونده از سطح اواپراتور چیلر می باشد. از جمله این ایرادات میتوان به خرابی الکتروموتور ، پارگی و آسیب تسمه، کثیفی و گرفتگی فیلتر و یا کویل میباشد.

4.مبرد و روغن در سیکل تبرید چیلر

در سیکل تبرید چیلر تراکمی روغن و مبرد باید با هم سازگار و قابل ترکیب شدن باشند. روغن در کارتر کمپرسور باید در سطح مناسب و بدون تحت تاثیر قرار گرفتن از ورود مبرد به کمپرسور باشد.

زمانی کمپرسور خاموش میگردد، بخارات مبرد در اواپراتور تمایل دارند از محیط گرم به محیط سردتر مهاجرت کنند حال اگر دمای کمپرسور به اندازه کافی خنک تر باشند، بخارات مبرد در کاتر کمپرسور تقطیر شده و روغن ترکیب میگردد. به این خاصیت در سیالات مهاجرت مبرد نامیده میشود.5.پدیده کف کردن روغن به دلیل برگشت مایع

مبرد با مخلوط شدن در روغن باعث افزایش سطح روغن می گردد. در کمپرسورهای چیلر های تراکمی همیشه مقداری مبرد به همراه با روغن در چیلر های تراکمی وجود دارند. با توجه به اینکه مبرد نسبت به روغن سنگین تر است و همیشه در کارتر کمپرسور زیر روغن و در نزدیکی ورودی اویل پمپ قرار می گیرد.

این اتفاق باعث آسیب رسیدن به کمپرسور در هنگام استارت میگردد. زمانی کمپرسور استارت میکند، مخلوط شدن مبرد خاصیت روغن کاری کمپرسور را به شدت کاهش میدهد و یاتاقان های کمپرسور آسیب می بیندد و می تواند علت سوختن کمپرسور چیلر باشد.6.آلودگی در سیکل تبرید چیلر

ورود آلودگی به سیکل تبرید می تواند از  علت های سوختن کمپرسور باشد. این آلودگی از قبیل تکه های پلیسه باعث انسداد مسیر های روغن کاری فیلتر ها و عدم روغنکاری صحیح کمپرسور میگردد. تولید کننده گان معتبر تهویه مطبوع تمام تلاش خود را انجام دهند که این آلودگی در حین ساخت وارد چیلر نگردد.

در تعمیر چیلر تراکمی به هیچ عنوان کمپرسور را بدون رفع آلودگی تعویض نکنید و حتما باید سیکل تبرید شستشو و وکیوم یابد.

منشا بیشتر آلودگی در سیکل تبرید چیلر هوا و رطوبت می باشد. رطوبت دشمن سیکل تبرید می باشد و با ورود آن به سیکل تبرید چیلر باعث تولید اسید و از بین رفتن کمپرسور میگردد. جهت چگونگی تولید اسید در چیلرهای تراکمی و روش های زدودن به مقاله آلودگی های سیکل تبرید و روش های از بین بردن آن مراجعه نمایید.

7. ولتاژ غیر عادی از علل سوختن کمپرسور


ولتاژ غیرعادی اولین علت سوختن کمپرسور می باشد. تغذیه چیلر تراکمی به وسیله برق سه فاز تغذیه میگردد. جهت اندازه گیری ولتاژ غیر عادی دو به دو ولتاژ فاز ها گرفته و در صورت که نوسان ولتاژ بیشتر از ۲ در صد باشد باعث افزایش دمای سیم پیچ و آسیب به کمپرسور میگردد.8.افزایش دمای سیم پیچ

از بزرگترین دشمن های سیم پیچ کمپرسور، گرمای بیش از اندازه می باشد. از جمله ایراداتی که باعث ایجاد آن میگردد روشن و خاموش شدن سریع، خرابی ترموستات، شارژ گاز کم و خرابی شیر انبساط باعث بروز آن می باشد.

 

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.