علت برفک زدن و یخ زدن کمپرسور چیلر

مقالات

از مشکلاتی که برای کمپرسور ها پیش می آید برفک زدن و یخ زدن آن هاست. برفک زدن کمپرسور چیلر ، می تواند علت های مختلفی داشته باشد که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

سیستم برودتی چگونه کار می کند

اساس ایجاد برودت در چیلر بر یک اصل ساده استوار است. هرگاه فشار یک مایع تحت افت فشار کاهش یابد، دمای آن نیز کاهش می اید. در سیکل برودت چیلرها و سردخانه ها ابتدا به وسیله کمپرسور، مبرد مکش می گردد و در کمپرسور طی عملیات تراکم، کمپرسور برودتی فشار و دمای مبرد بالا رفته است و جهت تبادل حرارت در هوای محیط قابل دسترس می شود.

سپس مبرد داغ و فشار بالا وارد کندانسور می گردد. این مبرد در چیلر تراکمی تبادل حرارت انجام داده و تغییر فاز می دهد. برای تکمیل سیکل، این گاز باید به مایع تبدیل شود در حالت اولیه گاز داغ باید دمای آن تا دمای اشباع کاهش یافته و سپس از بخار اشباع به مایع اشباع تغییر فاز می دهد.

سپس این مبرد مایع با فشار بالا وارد شیر انبساط می گردد. کاهش فشار با عبور مبرد از شیر انبساط فشار آن افت می­ کند. سپس با عبور این سیال کم فشار از اواپراتور، می­ توان هر سیالی که از میان لوله ­های آن می گذرد را خنک می­کند.

بعد از تبخیر کامل مبرد وارد کمپرسور می­گردد و پس از افزایش فشار و دما از آن خارج می­گردد. مبرد خروجی از کمپرسور چیلر در فاز ما فوق گرم می­باشد. لذا همان گونه که قبلا نیز عنوان گردید شد اساس ایجاد برودت فرایند تبخیر می باشد.

یخ زدن کمپرسور یا برفک زدن کمپرسور چگونه رخ می دهد

در سیکل تبرید تراکمی، تبخیر در اواپراتور چیلر اتفاق می افتد. حال اگر این تبخیر در محفظه اواپراتور به درستی انجام نگیرد و ورودی کمپرسور بجای بخار مبرد، مایع مبرد نیز وجود داشته باشد باعث آسیب شدید به کمپرسور می گردد و در حالت های شدید باعث یخ زدن کمپرسور می شود.

برگشت مایع در کمپرسورها در سرد خانه و چیلر بسیار به چشم می خورد که در حالت هایی به یخ زدگی کمپرسور و آسیب های شدید به آن می گردد. در ابتدا این پدیده زمانی اتفاق می افتد حجم زیادی از مایع از طریق ساکشن کمپرسور به محفظه کارتر برسد که نشانه آن کف کردن در سایت گلاس کمپرسور می باشد. در این حالت پدیده کف کردن روغن کمپرسور از سایت گلاس کمپرسور قابل مشاهده می باشد.

وقتی که مایع مبرد به کمپرسور برمی گردد؛ باعث مخلوط شدن روغن و مبرد می شود و غلظت روغن و خاصیت روغن کاری به شدت کمپرسور پایین آمده و سطوح روغن کاری کاهش می آید.

از مهمترین علت علت های آن می توان موارد زیر نام برد:

  • عدم جریان کافی آب در اواپراتور در چیلرهای آبی
  • عدم گردش هوا و سوختن فن اواپراتور سرد خانه های
  • سوختن هیتر کارتر
  • شارژ بیش از اندازه مبرد
  • عدم تنظیم و خراب بودن اکسپنشن ولو
  • سرد شدن و کاهش فشار در کندانسور

لذا در صورت مشاهده کف کردن روغن چیلر تراکمی و بروز پدیده یخ زدن کمپرسور سردخانه و چیلر باید نواقص عنوان شده را رفع گردد.

عدم گردش صحیح آب و یخ زدگی کمپرسور

در چیلر به جهت گرفتن گرما از آب در گردش فن کویل ها و هواسازها برودت را تولید می کند. حال این برودت ایجاد شده با تبخیر در اواپراتور چیلر تراکمی و گرفتن گرما آب و تبخیر مبرد خروجی اکسپنشن عمل می کند. در صورتی که آب در گردش نباشد، باعث برگشت مایع و یخ زدگی کمپرسور آن می گردد لذا حتما باید به وسیله فلوسوییچ و یا سوییچ اختلاف فشار، صحت جریان آب کنترل گردد.

عدم گردش هوا و یا سوختن فن اواپراتور سردخانه

عدم صحیح گردش جریان هوا در سردخانه ها نیز همانند گردش آب در سرد خانه ها می تواند باعث عدم تبخیر مبرد و یخ زدن کمپرسور سردخانه گردد. این موارد عموما به دلایلی از قبیل کثیف بودن کویل حرارتی سردخانه، عدم تخلیه درست آب دیفراست، عدم کارکرد صحیح هیتر برقی و سوختن فن های اواپراتور نام برد. در صورت یخ زدن کمپرسور سردخانه باید موارد عنوان شده بررسی گردد و درصورت وجود نواقص رفع گردد.

سوختن هیتر کارتر کمپرسور

از ویژگی­های روغن­های کمپرسور قابل امتزاج بودن با مبرد می­ باشد که این قابلیت حل شدن باعث سهولت بازگشت روغن به کمپرسور می­گردد. وقتی روغن با مبرد مخلوط می­شود باعث می­شود مقدار گرانروی روغن کم بشود که این پدیده منجر به کاهش سطوح روغن کاری تجهیزات دوار کمپرسور از قبیل میل­ لنگ، بوش یاتاقان­ها و … می­شود .

این خصوصیت در زمان خاموش بودن کمپرسور و سوختن هیتر کارتر اتفاق می­افتد مبرد به سمت کمپرسور حرکت کرده و در کارتر کمپرسور با روغن ترکیب شده و در هنگام استارت باعث آسیب رساندن به کمپرسور می­گردد. و همچنین استفاده از روش پمپ دان جهت خاموش و روشن شدن کمپرسور یکی از نیز می تواند بسیار مفید باشد. در این روش، هنگام خاموش شدن كمپرسور عمل pump down انجام مي شود.

شارژ بیش از اندازه مبرد

این علت در سیستم های با که لوله مویین به جای شیر انبساط استفاده می گردد خصوصا کولر گازی ها و یخچال بسیار به چشم می خورد که باید به وسیله سنجش وزن مبرد، میزان شارژ گاز اصلاح گردد.

خرابی و عدم تنظیم شیر انبساط

در صورتی که کمپرسور برگشت مایع داشته باشد؛ پس از بررسی جریان آب اواپراتور ، جهت تعمیر چیلر باید محل بالب اکسپنشن ولو را بررسی کرد در صورت جدا شدن بالب از نشیمن­گاه و یا از بین رفتن عایق دور بالب، باعث یخ زدگی کمپرسور می گردد.

سرد شدن کندانسور و آب برج خنک کننده

خنک شدن خارج از محدوده دمای کندانسور موجب سابکولینگ و کاهش فشار کنداسور میشود و این امر فشار پشت شیر انبساط را کاهش می گردد و منجر به ایجاد مشکل در عملکرد آن می گردد. در زمان هایی که دمای هوا کاهش و بار حرارتی روی سیستم برودتی کاهش می یابد؛ می تواند ایجاد وضعیتی نماید که در خروجی اواپراتور مبرد مایع داشته به وجود آید و موجب یخ زدگی به کمپرسور سردخانه یا چیلر می گردد. با تنظیم کردن ترموستات فن برج خنک کننده و کنترل کارکرد فن های کندانسور هوایی با کلید های کنترل کننده می توان از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرد.

 

بیشتر بخوانید :

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.