مبرد های جایگزین فریون کولر گازی و سیستم های تهویه مطبوع

مقالات

بعد از استفاده از مبرد R-22 هیدروفلوروکربن به عنوان ماده سرما ساز برای چندین دهه محققان دریافتند که این مبرد برای محیط زیست خوب نیست. سازمان‌های حافظ محیط زیست به دنبال حذف این مبرد هستند. امروزه سعی بر این است که از جایگزین‌های فریون دوست‌دار محیط زیست، بهینه و مقرون به صرفه استفاده شود. در این مقاله قصد داریم در مورد مبرد های جایگزین برای کولر ها و سیستم های تهویه مطبوع صحبت کنیم.

 

1- مبرد های جایگزین R-134A

 

 R-134A از یک عنصر تکی ساخته شده است و مانند دیگر جایگزین‌ها R-12 و R-22 مخلوط نمی‌باشد. به همین خاطر برای کار کردن با این مبرد نیازی به ماشین‌ها ریکاوری مختلف نیست. در حال حاضر، فقط گاز R-134A تنها گاز تأیید شده برای شارژ سیستم‌های کولر گازی است. همین‌طور برای شارژ کردن باید از پروسه‌ی صحیح استفاده شود تا از مشکلات و هشدارهای ایمنی جلوگیری شود.

 

۲- مبرد های جایگزین R-407C

 

به خاطر ویژگی‌های ترمودینامیکی R-407C که به R-22 نزدیک است، این مبرد جایگزین مرسوم برای شارژ کردن تجهیزات R-22 هست.  این مبرد در کولرهای گازی (اسپیلت) و چیلرها و دیگر سیستم خنک‌کننده در مصارف مسکونی و تجاری و صنعتی استفاده می‌شود. R-407C همچنین در لوازم خنک‌کننده دمای متوسط نیز استفاده می‌شود.

تجهیزاتی که برای نگهداری نیتروژن استفاده می‌شوند با گاز R-407C به خوبی کار می‌کنند. در عین حالی که می‌توان در لوازم جدید از گاز R-407C استفاده کرد.

 

۳-مبرد R404A

 

جایگزین دیگر و مشهور R-22، R-404C است که میزان آسیب آن به لایه ازن مانند R-407C و R-134A صفر است. این مبرد غالباً برای سیستم‌هایی سردسازی که به دماهای -۴۵ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد احتیاج دارند استفاده می‌شود. این گاز بیشتر در صنایع حمل و نقل صنعتی و تجاری که بازه‌ی دمایی زیادی احتیاج دارند مناسب است.

این مبرد از نظر آرایشی بسیار شبیه R-22 است و بعضی مواقع دارای عمل‌کرد بهتری نیز است. به اینکه R-404A واکنش سریعی با آب یا هوا ندارد، برای بیشتر مصارف بی‌خطر است. همچنین این گاز غیرمشتعل، بدون رنگ و بدون بو است.

این گاز مبرد جایگرین مناسبی برای R-22 است زیرا به خاطر فشار بالای آن و ظریف خنک‌سازی بیشتر که باعث عمل‌کرد بهتر می‌شود. بنابراین، بیشتر شرکت‌هایی که کولر گازی یا تجهیزاتی خنک‌سازی مانند یخچال فریزر می‌سازند، محصول‌شان را طوری طراحی می‌کنند که بتواند با گاز R-410A کار کند.

 

۴-مبرد R-410A

 

مخلوطی از مبردهای هیدروفلوروکربن، دیفلورومتال و پنتافلورواتان، R-410A یک مبرد غیرمخرب ازن که بهره‌وری انرژی بهتری نسبت به R-22 و R-407C دارد و از کلرین در آرایش آن استفاده نشده است.

این گاز مبرد جایگرین خیلی مناسب‌تر R-22 است زیرا به خاطر فشار بالای آن و ظریف خنک‌سازی بیشتر که باعث عمل‌کرد بهتر می‌شود. بنابراین، بیشتر شرکت‌هایی که کولر گازی یا تجهیزاتی خنک‌سازی مانند یخچال فریزر می‌سازند، محصول‌شان را طوری طراحی می‌کنند که بتواند با گاز R-410A کار کند.

فقط باید توجه داشته باشیم که این گاز در کولر گازهایی که برای گاز R-22 طراحی شده‌اند کار نخواهد کرد. زیرا مبرد R-410A دارای فشار بالاتری است و به وسایل اندازی‌گیری فشار مانیفلد متفاوتی نیاز دارد. همین‌طور این مبرد باید در حال مایع و در زمان کوتاهی شارژ شود.

 

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.