تعمیر اوپراتور چیلر

مقالات

خراب شدن اواپراتور چیلر، سوراخ شدن آن از جمله مشکلات شایع هستند . در این مقاله قصد داریم درباره رایج ترین خرابی ها و تعمیر اوپراتور چیلر آشنا کنیم.

چیلر چیست؟

چیلر وسیله­ ای است که دما را توسط گردش یک مایع مثل آب یا یک واسطه گرمایی به عنوان یک مایع خنک ­کننده کنترل می­­ کند. بدین شکل دما توسط یک چرخه­ ی تبرید تنظیم می­ شود.

 

وظیفه اواپراتور چیست؟

از مهم­ترین قطعات چیلرها اواپراتور نام دارد. وظیفه اواپراتور این است که تمام حرارت ناخواسته بدست آمده از ساختمان را جمع­ آوری می­ کند. در واقع در اواپراتور آب سرد تولید می ­شود و گرما آن را جمع ­آوری کرده، آن را از سیستم بیرون کرده و آب را دوباره به داخل ساختمان فرستاده تا حرارت بیشتری جذب شود.

مشکلات رایج و تعمیر کردن اوپراتور

بطور کلی سه مشکل مرسوم در ارتباط با اواپراتور در انواع چیلرها وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

سوراخ شدن اواپراتور

به هر دلیلی میزان آب ورودی به داخل اواپراتور کاهش یابد. مثلاً، آب منجمد شده و وارد سیستم چیلر نمی ­شود. تحت این شرایط لوله­ های دچار سوراخ­ شدگی خواهند شد. از جمله عوامل مهم دیگر در سوراخ شدن اواپراتور این است که دمای مبرد بیش از حد پایین می­ آید.

برای جلوگیری از سوراخ شدن اوپراتور می توان از روش هایی مثل استفاده از ضدیخ استاندارد، فلوسوئیچ، ترموستات دیجیتالی و استاندارد، و هم­چنین عایق­ کاری استاندارد بخصوص در فصول سرد استفاده کرد.

تعمیر کردن سوراخ شدن اواپراتور

تعمیر اواپراتور سوراخ­ شدن اوپراتور شامل چند مرحله است. در ابتدا، باید اجزای چیلر از هم جدا شوند. سپس قطعات شست­شو داده می شوند. پس از شستشو از گاز ازت استفاده می ­شود تا قطعات شسته ­شده خشک شوند. در مرحله­ ی بعدی روغن کمپرسور باید تخلیه شده و داخل آن شست­شو داده شده و سپس خشک شود (با گاز ازت).

در نهایت روغن جدید وارد کمپرسور خواهد شد و تمامی قطعات باید دوباره مونتاژ شده و دستگاه را به نشانگر رطوبت تجهیز کرد.

ورود آب به چیلر از طریق اواپراتور

ممکن است لوله­ های اواپراتور چیلر دچار مشکل شده باشند. در این صورت ممکن است آب به چیلر وارد شده و از کار بیفتد یا به خوبی کار نکند. از جمله تبعات ورود آب به چیلر این است که خنک­ کنندگی کاهش پیدا خواهد کرد و در نهایت ما از سرمایش ایجاد شده در ساختمان رضایت نخواهیم داشت.

جهت تعمیر ورود آب به چیلر کافی است تمامی آب و مبرد وارده شده به داخل اواپراتور را داخل کرده و محل نشتی را تعمیر کنیم.

سوختگی فن اواپراتور

زمانی  که فن دچار مشکل میشود می تواند  از گرفتگی کویل باشد یا  از سمت خود فن باشد. می تواند سیم فن سوخته باشد. در آن صورت باعث می­ شود جریان هوا عبوری از کویل کاهش پیدا کند و یخ زدگی در کویل اتفاق بیفتد.

خیلی از وقتها مشکل الکتریکال است جعبه ترمینالی که روی اواپراتور است را باز کنید برق ورودی را چک کنید، ولتاژها را چک کنید و بعد از آن اهم ها را چک کنید روی سیم پیچ را چک کنید، اتصال بدنه را چک کنید تمام این موارد را که چک کردید می­توانید یک دید کلی نسبت به اواپراتور داشته باشید

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.