آشنایی با شیر­های اکسپنشن ولو ترموستاتیک و نحوه کارکرد آن ها

مقالات

شیر انبساط یا اکسپنشن ولو (expansion valve) مکانیزمی برای کنترل دبی ماده مبرد در سیستم های تبرید است. شیر انبساط از اجزای اصلی سیکل تبرید تراکمی بخار و سیکل تبرید جذبی به شمار می رود و در تمامی دستگاه ها و سیستم های برودتی و تهویه مطبوع، استفاده می شوند. در مقاله با شیر­های اکسپنشن ولو ترموستاتیک و نحوه کارکرد آن می پردازیم.

شیر­های اکسپنشن ولو ترموستاتیک چیست ؟

اکسپنشن ولو­های ترموستاتیک (TEV و TXV) از قطعات پر­کاربرد در سردخانه­ ها و چیلر تراکمی هستند­. شیر­های انبساط یا اکسپنشن ولو­ها شیر­های اتوماتیکی هستند که جریان مبرد به اواپراتور را بر­اساس بار اواپراتور کنترل می­ کنند­.

اگر بار در اواپراتور زیاد باشد­، شیر اجازه عبور مبرد بیشتری را می­ دهد و در هنگام بار کم­، عبور مبرد از شیر انبساط محدودتر می ­شود­. شیر انبساط ترموستاتیک همچنین از برگشت مایع به کمپرسور جلوگیری می­ کند و خطر آسیب به کمپرسور را پائین می­ آورد­.

البه شیر انبساط، دمای اواپراتور را کنترل نمی­ کند­. لوله­ های مویی نیز تجهیزاتی هستند که برای کاربرد­های خانگی استفاده می­ شوند ولی شیر­های انبساط دارای کاربرد­های صنعتی، چیلر­های تراکمی و سردخانه ­ها هستند­.

نحوه کارکرد اکسپنشن ولو ترموستاتیک

اکسپنشن ولو ترموستاتیک کار­های زیر را انجام می­ دهد:

1-  فشار مبرد را کاهش می­ دهد

اولین و مهمترین کار شیر­های ترموستاتیک­، کاهش فشار مبرد از فشار کندانسور به فشار اواپراتور است­. در کندانسور­، مبرد در فشار بالا قرار دارد­، شیر­های ترموستاتیک فشار مبرد عبوری را به سطح فشار اواپراتور می­ رسانند و به این دلیل افت دمای ناگهانی رخ می­ دهد و باعث تولید برودت در اواپراتور می­ شود­.

2-  اواپراتور را فعال نگه می­ دارند

شیر­های اکسپنشن ولو ترموستاتیک به مبرد عبوری اجازه تولید برودت در اواپراتور می­ دهند­. در بار­های زیاد جریان مبرد به اواپراتور افزایش می ­یابد و بلعکس و باعث کارکرد اواپراتور در بار­های مختلف براساس بار برودتی مورد نیاز می­ شوند و همچنین سوپرهیت گاز خروجی از اواپراتور را تنظیم می­ کنند­.

3- به جریان مبرد بر اساس نیاز اجازه عبور می­ دهند

این یکی از دیگر نکات مهم این شیرهاست که به جریان عبوری از شیر براساس بار اواپراتور اجازه­ ی عبور می­ دهند­. این پدیده از برگشت مایع به کمپرسور و آسیب به کمپرسور جلوگیری می­ کند­.

کاربرد­ شیر­های اکسپنشن ولو ترموستاتیک

بر اساس ویژگی های کارکرد شیر­های TEV­، در رنج وسیعی از کاربرد­ها به کار می­­ روند­. این کاربر­دها شامل ظرفیت­ های کم در چیلر­های تراکمی و سردخانه­ ها، دستگاه­ های یخ ساز و کاربرد­های دما پائین است­. بیشتر چیلر­های تراکمی و سردخانه­ ها از روش هایی برای کاهش ظرفیت سیستم استفاده می­ کنند که می ­توان به آن حالت کم بار (پارت لود) گفت­.

 

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.