روفتاپ پکیج چیست | آشنایی با مزایا و معایب روفتاپ پکیج

مقالات

روفتاپ پکیج یکی از مهمترین و برجسته ترین اجزای تهویه مطبوع میباشد. اولین دلیل استفاده از آن شامل هزینه پایین طراحی راحت و انعطاف پذیر بودن آن میباشد. در این مقاله به بررسی انواع روفتاب پکیج ها و روش های نصب آنها می پردازیم.

روفتاپ پکیج چیست ؟

منظور از پکیج این است که هم از اجزای تهویه مطبوع مانند هواساز و همچنین سیکل تبرید در یک مجموعه با هم ترکیب گردیده است. مطابق با استاندار ARI این دسته از اجزای تهویه مطبوع که در کارخانه تولید و مونتاژ میگردند شامل اواپراتور یا کویل سرمایشی، بلور، کمپرسور، کندانسور و موتور فن کندانسور میباشد.

در این محصول سیکل تبرید تراکمی با مصرف انرژی الکتریکی برودت تولید کرده و برودت تولید شده توسط بلورفن و گردش هوا، سرما را انتقال میدهد.

از جمله کاربرهای روفتاپ پکیج ها تامین تهویه مطبوع شامل کنترل دمای محیط، مقدار رطوبت گردش هوا و اگزاست و فیلتراسیون میباشد. البته روفتاپ پکیج ها کنترل رطوبت انجام نمیدهند ولی با کاهش رطوبت هوا، مقدار رطوبت را به سطح قابل قبولی کاهش می دهند.

 

 

 انواع روفتاپ پکیج ها

روفتاپ پکیج ها در صنعت تهویه مطبوع دسته بندی های مختلفی میگردند. اولین و مهمترین دسته بندی یکپارچه و دو پارچه بودن آن می باشد. زمانی که تمام اجزای روفتاب پکیج در یک یونیت و واحد قرار گیرند به آن روف تاپ پکیج یکپارچه میگویند و زمانی که به صورت جدا از هم و در دو قالب عمل بکنند به صورت روفتاپ پکیج دو پارچه نام گذاری میگردند.

روفتاپ پکیج های یکپارچه به صورت که به پکیج های پشت بامی نیز شهرت دارند عموما در پشت بام ها قرار میگرند البته می تواند بر روی زمین نیز قرار بگیرند. پکیج های روفتاپ قادر میباشند به صورت همزمان اتصال هوای هوای رفت و برگشت را متصل کنند.

 

مزایا و معایب روفتاپ پکیج

کارخانه های تولید تهویه مطبوع، این پکیج ها را در ظرفیت ها و ابعاد محدود تولید می کنند. این روفتاپ پکیج عموما تمام تجهیزات آن بر روی یک شاسی قرار میگیرد. این مجموعه در ابعاد و وزن بالای یک تن جهت برودت ساختمان با کانال کشی متصل میگردد.

در پکیج های روفتاپ معمولا به جهت سرمایش فضا در نظر گرفته میشود. روفتاپ پکیج ها معمولا در یک زون را به صورت نهایتا دو بخش قابل پوشش میباشد.

در مجموع مزیت پکیج نسبت به سیستم های تهویه مطبوع شامل زیر است:

مهندسی تولید

شرکت های تولید کننده زمان قابل توجهی را به تست، انتخاب تجهیزات و هماهنگی اجزای جهت بهره وری بیشتر در طول عملکرد آن، بها میدهند. جهت سهولت در نصب و نگهداری روفتاپ پکیج ها، آزمایش های کارخانه های تولید روفتاپ پکیج میتوانند میزان عملکرد و بازدهی و همچنین تاییده QC کارخانه برسد.

سهولت در نصب

طراحی در کارخانه های تهویه مطبوع در جهت بهسازی و کوچک کردن کارهای یدی و پرزحمت می باشد. روفتاپ پکیج ها جهت اتصال برق اصلی دستگاه نقطه اتصال در قسمت قدرت تابلو برق مشخص گردیده است که تامین آن بسیار ساده میباشد.

در قسمت مکانیک احتیاج به هیچ اتصال مکانیکی نمیباشد. داشتن یک پشت بام همسان و تراز جهت قرار گرفتن روفتاپ پکیج که پس از ساخت شاسی جهت پکیج های روفتاپ بر روی آن قرار میگیرد. پس از نصب فیزیکی دستگاه کانال ساز ها جهت اتصال آن اقدام کرده و رفت و برگشت روفتاپ را بررسی میکنند.

 

عدم اشغال فضای مفید

روفتاب پکیج معمولا در فضایی از ساختمان استفاد می شوند که قابل استفاده جهت مقاصد دیگر نمیباشند. سیستم های حرارت مرکزی معمولا احتیاج به اتاق تجهیزات و موتورخانه میباشند که باعت تحمیل هزینه به کارفرما میباشد. لذا روفتاب پکیج یکی از گزینه های جذاب جهت سازنده ها و مالکان ساختمان های بزرگ میباشد.

 

کارکرد مستقل

استفاده هم زمان از چند روفتاب پکیج بهتر از استفاده یک روفتاب پکیج مرکزی میباشد. در صورتی که یکی از دستگاه ها از دچار ایراد گردد کل ساختمان از مدار خارج نمیگردد. در حالتی که چندین روفتاب پکیج تعبیه گردد با خرابی یک دستگاه فقط زون مورد تهویه آن از مدار خارج میگردد. این یکی از مهمترین دلایل استفاده از چندین دستگاه به جای استفاده از یک دستگاه میباشد.

 اندازی گیری مصرف انرژی مستقل

زمانی که به ازای هر از یک دستگاه مستقل استفاده گردد، هر واحد می تواند به صورت جدا هزینه مصرف انرژی را بپردازد. این یک مزیت هم برای مالکان و مستاجران می باشد. در ساختمان های اداری که میزان ساعت کاری شرکت ها متفاوت میباشد با جدا سازی تهویه مطبوع آن به وسیله روفتاب پکیج و تفکیک هزینه واحد ها مصرف انرژی ساختمان نیز کاهش میابد.

معایب روفتاب پکیج

استفاده از روفتاب پکیج برای استفاده از تمام ساختمان ها مناسب نمیباشد. در ساختمان ادارات دولتی و ساختمان های بزرگ استفاده از روفتاب پکیج مقرون به صرفه نمیباشد. همان طور که در مزایا استفاده از روفتاب پکیج عنوان گردید استفاده از متعدد و جداگانه از روفتاب پکیج باعث صرفه جویی در مصرف انرژی میگردد. اما در صورتی این تعداد بیشتر از اندازه بالا برود باعث افزایش تصاعدی هزینه های اولیه و هزینه های تعمیرنگهداری میگردد. لذا در این دسته از ساختمان ها سیستم حرارت مرکزی بسیار کارامد تر میباشد.

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.