6 نکات مهم در سرویس و نگهداری کمپرسور

مقالات

سرویس و نگهداری کمپرسور از چالش هایی است که مصرف کنندگان با آن روبرو می شوند. برای اینکه کمپرسور برای مدت طولانی در بهترین شرایط خود باقی بماند، باید از آن مانند هر ابزار دیگر مراقبت کنید.تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا با 6 نکته مهم در سرویس و نگهداری کمپرسور آشنا شویم.

سرویس و نگهداری منظم از کمپرسور به طول عمر آن می افزاید. البته نگهداری اشتباه از آن هم منجر به عملکرد بد کمپرسور می شود. غفلت از نگهداری کمپرسور ها هم در در نهایت باعث خرابی آن ها خواهد شد.

دلیل اهمیت نگهداری از کمپرسور

کمپرسور از مهمترین قطعات سیستم تهویه به شمار می آید، به حدی که به آن لقب قلب سیستم را می دهند. در ادامه با دلایل اهمیت نگهداری از آن آشنا می شویم.

  • کمپرسور وسیله ای بسیار ماندگاری است. اگر اقدامات لازم برای سرویس و نگهداری آن به طور مرتب انجام شود، بین 10 تا 15 سال عمر مفید خواهد کرد.
  • اگر هر گونه مشکلی در این وسیله رخ دهد، تعمیر و رفع عیب آن بسیار سخت و پرهزینه خواهد بود.
  • وظیفه کمپرسور، کمپرس گاز مبرد را در کل سیستم است تا از این طریق رطوبت و گرمای هوا جذب شود.
  • تمام چرخه تبرید با فعالیت کمپرسور آغاز می شود، چرا که این وسیله است که گاز مبرد را به مایع تبدیل کرده و وارد سیستم می کند.
  • اگر کمپرسور با هرگونه نقص بزرگی مواجه شود، شاید مجبور به تعویض کل یونیت تهویه خود باشید.

بر اساس این دلایل بالا کاملا مشخص چرا باید توجه بخصوصی به این وسیله حیاتی در سیستم تبرید  داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید :

علت سوختن کمپرسور | آشنایی با 8 علت سوختن کمپرسور تراکمی

 

نکات مهم در سرویس و نگهداری کمپرسور

در مورد نگه داری از کمپرسور باید نکاتی را بدانید که در ادامه به آن ها می پردازیم.

1. مطالعه دفترچه راهنمای کمپرسور

بهترین راه برای نگهداری کمپرسور و جلوگیری از خرابی آن مطالعه و دنبال کردن دستورالعمل های آن است. درواقع اولین کاری که قبل از شروع استفاده از کمپرسور انجام می دهید باید مطالعه دفترچه و راهنمای استفاده آن باشد.

در این دفترچه راهنما، اصول تعمیر و نگهداری و دستورالعمل های استفاده کمپرسور را یاد خواهید گرفت. با این اطلاعات می توانید عمر تجهیزات خود را افزایش دهید و زمان خرابی آنها را به حداقل برسانید.

2. بررسی نشتی گاز مبرد

در اکثر موارد علت بازدهی پایین سیستم تهویه، به نشتی گاز مبرد در سیستم مربوط می شود. توجه داشته باشید که نشتی گاز مبرد تاثیرات مضری را بر روی محیط زیست وارد کند.

لذا هرچه زودتر برای شناسایی و رفع نشتی گاز مبرد اقدام شود، احتمال بروز نقص در کمپرسور بسیار کمتر می شود. چرا که اگر گاز مبرد در سیستم تهویه نشتی داشته باشد، باعث می شود که کمپرسور بیشتر و بیشتر کار کند و فشار بالای روی آن باعث داغ کردن کمپرسور خواهد شد. با رفع سریع تر نشتی مبرد حتی در مقدار بسیار کم می توان از کاهش عمر کمپرسور جلوگیری کرده و سبب صرفه جویی گزافی در هزینه های جاری برای تعمیر این وسیله می شود.

 

3. استفاده از سرویس کار متخصص برای تعمیر یا سرویس

رفع نشتی گاز کولر گازی و طریقه شارژ کردن دوباره آن کار بسیار حساسی است، چرا که اگر کوچکترین خطایی در این زمینه رخ دهد، می تواند سبب وارد شدن خسارت به کمپرسور شود.

متاسفانه اگر سرویس کار کولر گازی از تبحر و تخصص کافی برای انجام این ساده برخوردار نباشد، گاز مبرد را بیش از اندازه شارژ کند یا از گاز مبرد نامتناسب با سیستم استفاده کند، می تواند به کمپرسور خسارت جدی ای وارد کند.

4. استفاده از قطعات تعویضی با کیفیت در سرویس و نگهداری کمپرسور

دلیل دیگر برای استخدام سرویس کار با تجربه استفاده از قطعات تعویضی با کیفیت در سرویس و نگهداری کمپرسور است، زیرا نصب، تعویض و یا تعمیر اشتباه قطعات کولر گازی باعث وارد شدن خسارت به سایر قسمت های دستگاه می شود.

 

5. حفظ روغن کمپرسور در حد استاندارد

کمپرسور از قطعات مکانیکی سیستم تهویه است که دائماً در حال حرکت است، بنابراین لازم است که از روغن برای روانکاری و حرکت آسان این وسیله استفاده شود. تعویض روغن کمپرسور دستگاه به منظور پیشگیری از هزینه های گزاف برای تعمیر کمپرسور بسیار ضروری است.

6. مطمئن شدن از باز بودن مسیرهای تنفسی

کمپرسور طوری طراحی شده است که در یک سطح فشار استاندارد بتواند به کار خود ادامه دهد. اما اگر مسیرهای تنفسی دستگاه مانند کندانسور آن به هر دلیل مسدود شده باشند، فشار زیادی به کمپرسور وارد شده و سبب داغ کردن آن می شود.

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.