نحوه پلاک خوانی کمپرسور کوپلند

مقالات

کمپرسور های کوپلند از بهترین کمپرسور های صنایع برودتی  هستند که قبلا با آن ها آشنا شدیم. برای آشنایی با نحوه پلاک‌ خوانی این کمپرسور ها لازم است تا به ۱۴ شاخص توجه داشته باشید. در تصویر زیر نمونه پلاک یک کمپرسور اسکرال کوپلند نمایش داده شده و قسمت‌های مختلف آن با شماره مشخص شده است. در ادامه، هر قسمت از پلاک به تفصیل توضیح داده شده است.

کمپرسور در سیکل تبرید به‌عنوان یکی از اجزای اصلی شناخته می‌شود از این جهت انتخاب مناسب‌ترین کمپرسور و مراقبت از سلامت آن مسئله بسیار تاثیرگذاری در بازدهی سیکل تبرید محسوب می‌شود. پلاک کمپرسور، نوشته‌ای شامل اطلاعات اساسی مربوط به کمپرسور است که آشنایی با نحوه خواندن آن اطلاعات مفیدی درباره کار با کمپرسور به ما می‌دهد:

 

۱- ماکزیمم فشار استاندارد PED در سمت فشار پایین

PED استانداری است که در مورد محصولات تحت فشار بیان می‌شود. در اولین قسمت از پلاک کمپرسور اسکرال کوپلند، به ماکزیمم فشار کمپرسور در سمت کم فشار اشاره شده است که در تصویر موردنظر ما 20 bar است.

۲- کم‌ترین و بیشترین دما در سمت فشار پایین

در قسمت دوم پلاک، به کم‌ترین و بیش‌ترین دما در سمت فشار پایین اشاره شده است. در کمپرسور موردنظر محدوده دما از ۳۵- تا ۵۰ درجه است.

۳- حداکثر فشار در سمت پر فشار

قسمت سوم، حداکثر فشار در سمت پر فشار کمپرسور را بیان می‌کند که در این‌جا  32 bar است.

۴- اطلاعات مربوط به روغن

در بخش شماره ۴ مربوط به پلاک خوانی کمپرسور اسکرال کوپلند، اطلاعات مربوط به روغن کمپرسور مطرح شده است. در سطر اول میزان روغن در کمپرسور ذکر شده که در این مورد، ۵۵ انس یا ۲.۵۱ لیتر است. در سطر پایین‌تر مدل روغن نوشته شده است که 3MA-POE است.

۵- خازن داشتن یا نداشتن

در این بخش اطلاعاتی درباره خازن کمپرسور بیان می‌شود که در مدل موردنظر ما خازن وجود ندارد.

۶- برق کمپرسور

در بخش ۶، ولتاژ برقی که کمپرسور در آن قادر به کار است مطرح می‌شود. کمپرسور مورد نظر ما قادر به کار در ولتاژ ۴۶۰ و بازه ۴۲۰ -۳۸۰ است.  ۴۲۰-۳۸۰ بازه ولتاژ برق کشور است.

۷- تعداد فاز

کمپرسور موردنظر ما سه فاز است.

۸- فرکانس

در این بخش فرکانس کمپرسور آورده شده است. در تصویر دو عدد ۶۰ و ۵۰ دیده می‌شود که در این بین برق ایران با فرکانس ۵۰ هرتز سازگار است.

۹- آمپر لحظه استارت

عبارت (Lock Rotor Amper)LRA که در این بخش بیان شده است نشان‌دهنده آمپر لحظه استارت کمپرسور است. در تصویر موردنظر ما، بازه ۸۶ تا ۹۵ آمپر مناسب برق ایران است.

۱۰-  ماکزیمم جریان کاری

۱۱- جریان حجمی مبرد

این قسمت بیان‌کننده میزان حجم مبرد جابه‌جا شده توسط کمپرسور در یک ساعت است. میزان مورد نظر در ولتاژ مصرفی ایران برای این مدل کمپرسور ۲۲.۲۳ مترمکعب بر ساعت است.

۱۲- دور کمپرسور

در بخش دوازدهم، دور نامی کمپرسور بیان می‌شود. در ۵۰ هرتز، دور نامی کمپرسور موردنظر ما ۲۹۰۰ دور بر دقیقه است.

۱۳- کلاس نفوذپذیری جعبه برق

جعبه برق کمپرسور در مقابل اشیاء فرو رونده و آب دارای مقاومت است. Box IP، فاکتوری است که میزان نفوذپذیری جعبه برق را بیان می‌کند. هر اندازه این عدد بالاتر باشد، جعبه برق نیز مقاومت بالاتری دارد.

 ۱۴- فاکتور مقاومت ترمالیک

این فاکتور بیان‌گر نوعی از حفاظت است که با افزایش گرمای سیم‌پیچ عملکرد را به‌شکل خودکار متوقف می‌کند.

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.