نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه

مقالات

انتخاب نادرست تجهیزات سردخانه عواقب و خسارات پرهزینه و جبران ناپذیری خواهد داشت. اواپراتور هم از مهمترین تجهیزات سیکل سرمایشی سردخانه است نیازمند توجه ویژه در مرحله طراحی و انتخاب است. در این مقاله از وبلاگ نیکان برودت به دلایل اهمیت انتخاب اواپراتور مناسب می پردازیم.

عواقب انتخاب اواپراتور نامناسب

انتخاب اواپراتور کوچکتر می‌­تواند باعث برگشت مبرد به کمپرسور به صورت مایع شود. به علاوه در اثر کوچک انتخاب شدن اواپراتور دمای تبخیر مبرد کاهش­ و اختلاف دمای تبخیر مبرد و دمای سالن افزایش می­‌یابد. نتیجه‌­ی این اتفاق، یخ زدن بیشتر رطوبت هوا روی فین­‌هاست. به صورت مشابه در سردخانه‌­های پیش سرد باعث سیاه شدن گوشت می­‌شود. پس انتخاب اواپراتور مناسب برای جلوگیری از خسارت‌­های مالی و همچنین عملکرد صحیح سیستم ضروری است. در ادامه به نحوه انتخاب اواپراتور مناسب می پردازیم.

نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه

عوامل موثر بر انتخاب اواپراتور سردخانه شامل ظرفیت سرمایش یا بار برودتی سردخانه (بر حسب کیلووات) و اختلاف دمای تبخیر مبرد با دمای هوای اتاق (T∆) بر حسب درجه سانتی­گراد است. علاوه بر این دو پارامتر، عوامل دیگری مانند نوع مبرد، میزان رطوبت و فاصله پره­‌ها هم روی مدل انتخابی اثرگذار هستند.

ظرفیت سرمایش همان بار برودتی سردخانه است که با توجه به ابعاد سالن، نوع عایق­‌کاری، نوع محصول، میزان باز و بسته شدن در سردخانه و سایر عوامل بر حسب کیلووات محاسبه می‌­شود.

البته در مورد محصولاتی که در نگهداری از آن‌‌ها رطوبت نسبی مطرح نیست و یا حتی از افزایش رطوبت باید جلوگیری شود، از مقدار دلتا تی بین 8 تا 10 درجه استفاده می‌شود. مقدار دلتا تی بزرگ‌تر باعث کوچک‌تر شدن اندازه اواپراتور انتخابی می‌شود.

علاوه بر این موارد، مقدار اختلاف درجه حرارت در تونل انجماد، 5 درجه سلسیوس انتخاب می‌شود.

برای روشن­‌تر شدن هر چه بیشتر این مطلب، فرآیند انتخاب اواپراتور سردخانه با ذکر یک مثال در ادامه شرح داده خواهد شد.

بار برودتی سردخانه‌­ای با گاز مبرد R22  چهارده کیلووات محاسبه شده است. در این سردخانه گوشت منجمد در دمای 18- درجه سانتی گراد نگهداری می­‌شود و مقدارT∆ برابر با 7 درجه سانتی گراد است که در نتیجه دمای تبخیر مبرد 25- درجه سانتی گراد  محاسبه می­‌شود.

ابتدا طبق جدول زیر که برگرفته از کاتالوگ یکی از برندهای مطرح تولید کننده اواپراتور برای چند دمای انتخابی است، ضریب تصحیح ظرفیت سرمایشی به مقدار 72/0 انتخاب می­‌شود.

نهایتا طبق فرمول زیر ظرفیت نامی اواپراتور بدست می­‌آید:

ظرفیت نامی اواپراتور

در این رابطه، ، ظرفیت نامی اواپراتور برحسب کیلووات، ، بار برودتی سردخانه­ برحسب کیلووات، ، ضریب تصحیح ظرفیت و ضریب تصحیح مبرد است. به این ترتیب ظرفیت نامی اواپراتور 19/44 کیلووات محاسبه می‌­شود.

پس از انجام این محاسبات باید فاصله­‌ی مناسب پره­‌ها انتخاب شود. فاصله پره‌­ها به کاربری سردخانه مرتبط است. در کاربری­‌های زیر صفر فاصله پره­‌ها بیشتر در نظر گرفته می­‌شود تا از ایجاد برفک جلوگیری شود. لازم به ذکر است در صورت استفاده از سیستم‌­های برفک­‌زدایی (دیفراست) می­‌توان از اواپراتورهایی با فاصله فین کمتر هم استفاده کرد. معمولا فاصله پره کمتر از 4 میلی­متر پیشنهاد نمی‌­شود چرا که برفک به سرعت روی پره‌­ها شکل می­‌گیرد.

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.