عواقب استفاده از روغن کمپرسور تقلبی

مقالات

کمپرسور مانند دیگر تجهیزات که با حرکت، سایش و جابجایی سر و کار دارند، نیازمند روغنکاری و روان‌کاری برای عملکرد مناسب است. استفاده از روغن کمپرسور تقلبی می‌تواند عواقب سنگینی به همراه داشته باشد و هزینه‌های هنگفتی را به یک سیستم تبرید یا تهویه مطبوع وارد کند. کارایی ماشین آلات صنعتی مانند کمپرسورها تا حد زیادی به قابلیت اطمینان قطعات متحرک آن بستگی دارد. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا درباره عواقب استفاده از روغن کمپرسور تقلبی صحبت کنیم.

کمپرسورهای جدید، امروزه از روغن‌هایی از جنس دیستر، پلی گلیکول، پلی آلفاولفین‌، پلی‌ال‌استر و مایعات مبتنی بر سیلیکون استفاده می‌کنند تا کارایی بهتری داشته باشند، خنک بمانند و عمر محصول را افزایش دهند. روغن کمپرسور باید با نوع و ساختار کمپرسور مورد نظر سازگاری کامل را داشته باشد.

تفاوت روغن کمپرسور تقلبی و اصل

کمپرسورها در قسمت­‌های روتور، یاتاقان غلتشی و بلبرینگ ساده از روغن به عنوان روان‌کننده و خنک کننده استفاده می­‌کنند. سه ویژگی اصلی برای تمایز یک روغن اصل از تقلبی وجود دارد. این ویژگی‌ها تفاوت چشم‌گیری در عملکرد و عمر کمپرسور رقم می‌زنند.

1. مقاومت در برابر اکسیداسیون (اکسایش)

پایداری در برابر اکسید شدن، تأثیر زیادی بر عمر کمپرسور دارد. یک روغن کمپرسور با کیفیت در شرایط کاری معمولی باید بین 8000 تا 16000 ساعت دوام در برابر اکسایش ایجاد کند تا بتواند در افزایش طول عمر و عملکرد مطلوب یک کمپرسور تأثیر مثبت بگذارد.

2. محافظت در برابر سایش

<p " dir="rtl">یک روغن کمپرسور تقلبی توانایی جلوگیری از سایش اجزای کمپرسور را ندارد در حالیکه روغن کمپرسور اصل از اجزایی مثل روتور و یاتاقان در برابر سایش محافظت می‌کند.

3. جلوگیری از خوردگی

در اجزای یک کمپرسور ممکن است به شکل‌های مختلف و دلایل گوناگون، خوردگی رخ دهد. یکی از دلایل اصلی این اتفاق استفاده از روغن کمپرسور تقلبی است که پایداری لازم در برابر خوردگی را ندارد.

همچنین از دیگر ویژگی‌هایی که ممکن است در روغن کمپرسور تقلبی وجود نداشته باشد می‌توان به ویسکوزیته مطلوب، عایق الکتریکی، دمای چکیدن پایین، مقدار موم پایین، پایداری دمایی و پایداری شیمیایی اشاره کرد.

به ظاهر ارزان‌تر اما بسیار پر هزینه‌تر

استفاده از روغن کمپرسور تقلبی در ظاهر هزینه کمتری نسبت به روغن کمپرسور اصل دارد اما خساراتی که می‌تواند به اجزای کمپرسور وارد کند، بسیار پر هزینه تر هستند. در انتخاب ابزارها و قطعات مورد استفاده در سیستم‌های تهویه مطبوع و صنایع تبرید، شاید اهمیت هزینه تعمیر و نگهداری از هزینه اولیه یک قطعه یا محصول به مراتب بیشتر باشد. در مورد مسئله گارانتی و ضمانت قطعات مورد استفاده در کمپرسور و یا حتی خود کمپرسور، به کار بردن روغن کمپرسور تقلبی باعث باطل شدن خدمات شرکت مورد نظر خواهد شد. بنابراین شما در این شرایط دو راه بسیار پرهزینه پیش رو دارید. راه اول خرید دوباره قطعه یا دستگاه است که هزینه بسیار زیادی به همراه دارد. راه دوم نیز تعمیر دستگاه است.

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.