راهنمای شستشوی سیکل تبرید تراکمی

مقالات

برای زمانهای طولانی چیلرهای تراکمی و سردخانه ها از مشکلات آلودگی رنج برده اند. معمول ترین خرابی بوجود آمده به دلیل آلودگی، سوختن سیم پیچ کمپرسور است. در حین این اتفاق آلودگی هایی مانند اسیدها، لجن، کربن و رطوبت در سیکل تبرید آزاد می شوند. سوختن کمپرسور به چند علت آلودگی و یا عوامل دیگر باید مورد توجه قرار گیرد و پس از سوختن سیم پیج، سیکل از آلودگی پاک شود. در سالهای گذشته از شستشو دهنده فریونیR11  استفاده می شد که غیرقابل شعله ور شدن، بدون آسیب به پلاستیک و به راحتی از سیستم پاک می شد.

 برای زمانهای طولانی چیلرهای تراکمی و سردخانه ها از مشکلات آلودگی رنج برده اند. معمول ترین خرابی بوجود آمده به دلیل آلودگی، سوختن سیم پیچ کمپرسور است. در حین این اتفاق آلودگی هایی مانند اسیدها، لجن، کربن و رطوبت در سیکل تبرید آزاد می شوند. سوختن کمپرسور  به چند علت آلودگی و یا عوامل دیگر باید مورد توجه قرار گیرد و پس از سوختن سیم پیج، سیکل از آلودگی پاک شود. در سالهای گذشته از شستشو دهنده فریونیR11  استفاده می شد که غیرقابل شعله ور شدن، بدون آسیب به پلاستیک و به راحتی از سیستم پاک می شد.

متاسفانه R11 آسیب بسیار زیادی به لایه ازون خواهدزد و از چرخه تولید خارج گردید. خیلی از سازنده ها پس از این اتفاق شروع به استفاده از شستشو دهنده هایی با پایه ترپن( terpene )، تمیز کننده های هیدروکربن، شستشو دهنده های اسید و اضافه شونده ها به روغن کردند.

تجهیزات مورد نیاز

 • مخزن شستشو دهنده که در اینجا منظور R-141b است.
 • یک ابزار تزریق شارژ به سیستم(می توان از یک گیج و شلنگ مانیفیلد استفاده کرد و همچنین نیاز به تجهیز خاص نیز است که می توانید در فیلم های آموزشی مشاهده کنید.)
 • یک مخزن برای جمع آوری سیال بعد از شستشو و جمع آوری شستشو دهنده و مشاهده آلودگی ها که می توان شرایط سیکل و تمیز شدن آن را مشاهده کرد.
 • یک کپسول نیتروژن و ریگلاتور تنظیم شده
 • یک پمپ وکیوم
 • تجهیزات ایمنی مورد نیاز مانند دستکش کار، عینک محافظ چشم

نحوه فلاشینگ کردن:

برای این کار باید به ترتیب زیر عمل نمایید.

 1. اگر داخل سیستم تبرید مبرد وجود دارد ابتدا مبرد را به صورت صحیح ریکاوری کرده و یا تخلیه نمایید.
 2. قسمت های مختلف سیستم تبرید مورد نظر را توسط جوش هوا – گاز  و یا لوله بر جدا کنید.
 3. قطعاتی همچون کمپرسور و آکومولاتور و رسیور و شیرهای برقی و شیرهای یکطرفه و شیرهای دستی و هر قطعه ای که در برخورد با محلول شوینده سیکل می تواند از بین برود و یا محلول در داخل آن باقی بماند را جدا نمایید.
 4. قبل از شروع به کار از وسایل حفاظتی از قبیل عینک محافظ و دستکش و ماسک استفاده کنید.
 5. محلول شستشوی سیکل تبرید(محلول فلاشینگ) را در داخل مخزن مخصوص فلاشینگ ریخته و درب آن را ببندید.
 6. فشار کپسول ازت را از طریق ریگلاتور بر روی فشار 5 بار (60PSI) تنظیم می کنیم.
 7. از طریق شلنگ رابط کپسول گاز ازت را به مخزن فلاشینگ و خروجی مخزن را به قسمتی از سیکل که نیاز به شستشو و پاکسازی دارد متصل نمایید.
 8. شیر مخزن و یا اهرم شیر خروجی را فشار دهید تا فشار ازت وارد مخزن شده و محلول شستشوی سیکل تبرید وارد لوله ها شود .
 9. قسمت خروجی را بررسی نمایید تا محلول کاملا از لوله ها خارج شود.
 10. سپس مخزن فلاشینگ را جدا نموده و شلنگ خروجی ازت را مستقیما به سیستم متصل نمایید تا داخل سیکل کاملا خشک گردد.
 11. این کار را برای هر قسمتی از سیکل که نیاز به پاکسازی دارد انجام دهید.
 12. حالا می توانید قسمت های مختلف سیستم تبرید را مونتاژ و پس از وکیوم کامل شارژ گاز نمایید.

تماس با ما

 • فروش :  5856275-0919
 • مدیریت :  2823514-0912
 •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.