بال ولو کستل یا شیر توپی کستل چیست

مقالات

بال ولو کستل (Castel ball valve) جریان سیال را قطع و یا وصل میکند، اینکار به وسیله ی چرخش نود درجه، یک گویِ تو خالیِ توپ مانند انجام میشود. این توپ فلزی در بال ولو کستل به شکل علامت بعلاوه است که از یک جهت کاملاً باز بوده و از یک جهت مسدود می باشد و برای برقراری جریان سیال، تنها کافی است سمت باز شیر در مسیر جریان قرار گیرد.

محل نصب چک ولو کستل  (Castel Check Valve)

در یک سیکل تبرید محل نصب چک ولو کستل در خط مایع، خط مکش و خط گاز داغ می باشد.

انواع بال ولو کستل

بال ولوها را بر اساس ساختمان و شکل طراحی آن ها به دسته های مختلفی تقسیم می کنند، بدنه شیر و بخش توپی شیر دو جزء مهم در دسته بندی این شیرها هستند.

انواع بال ولو کستل بر اساس طراحی بدنه

طراحی بدنه بال ولو کستل به صورت یک تکه، دو تکه و سه تکه بوده و اتصال این تکه ها با کمک جوش و یا پیچ و مهره به هم می باشد. شیرهای دو تکه و سه تکه قیمت بالاتری دارند ولی هزینه تعمیر این نوع شیرها نسبت به شیرهای یک تکه کمتر است.

بدنه شیرهای سه تکه از جنس فولاد ضد زنگ، مواد پلیمری، چدن و دیگر آلیاژهای فلزی ساخته شده است و در تعمیر شیرهای سه تکه نیازی به خارج کردن کامل شیر از خط لوله نیست.

از جهت تعمیر و تمیزکاری راحت تر شکل طراحی بدنه اهمیت بالایی دارد و از لحاظ طراحی بدنه بال ولوها به سه دسته زیر تقسیم می شوند.

 1. ورودی کناری (Side entry)
 2. ورودی بالا (Top entry)
 3. جوشی (Welded body ball valve)

انواع بال ولو کستل بر اساس طراحی توپی

شیرهای توپی نیز بر اساس طراحی توپ فلزی توخالی در چندین دسته قرار می گیرند :

 1. شناور (Floating ball valve)
 2. ترونیون (Trunnion ball valve)
 3. قطر کم (Reduced bore)
 4. قطر زیاد (Full bore)
 5. وی شکل (V-Shaped ball valve)

مزایای شیر توپی یا بال ولو کستل

گفتیم که بال ولو کستل امروزه در صنایع گوناگون کاربردهای زیادی دارد و قابلیت تعمیر و تمیزکاری ساده ای دارند. این شیرهای توپی دارای مزایای ی زیر هستند:

 1. قابلیت باز و بسته شدن سریع با یک حرکت چرخشی ۹۰ درجه (ربع گرد) جهت قطع و وصل جریان
 2. اطمینان از ساختار بسیار محکم آن بدون نیاز به نیروی گشتاوری بالا
 3. داشتن یک طراحی متراکم و کم حجم که فضای کمی را اشغال می کند.

نکته مهم: بال ولو کستل و شیر گیت Gate Valve یا دروازه ای هر دو قطعاتی برای وصل و قطع جریان هستند که تفاوت اصلی آن ها در طراحی متراکم و کم حجم شیرهای توپی می باشد.

 

 

تماس با ما

 • فروش :  5856275-0919
 • مدیریت :  2823514-0912
 •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.