برگشت مایع برودتی

مقالات

شرکت بیتزر به عنوان یک قطب صنعتی و علمی در زمینه تجهیزات برودتی و ایرکاندیشن خصوصاً کمپرسروهای برودتی، جزء شناخته شده‌ترین برندهای دنیا به حساب می‌آید. شرکت بیتزر بیش از80 سال است که در این صنعت فعالیت می‌کند . در ادامه  به برگشت مایع برودتی در کمپرسور های بیتزر میپردازیم. 

برگشت مایع در کمپرسورهای برودتی

برگشت مایع در کمپرسورهای برودتی تاثیرات بسیار زیادی را می گذارد برای مثال در کمپرسورهای پیستونی می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل شکستن شاتون ها شکستن سوپاپ ها و شکستن میلنگ و خوردگی بوش ها و خرابی اویل پمپ و خط دار شدن سیلندر کمپرسور شود.

برگشت مایع به چندین علت می تواند بروز بکند این عوامل شامل

 1. گردش هوای نامناسب از روی اواپراتور
 2. گردش آب نامناسب درون اواپراتور
 3. تنظیم نبودن اکسپنشن ولو
 4. انتخاب نامناسب اکسپنشن ولو
 5. ظرفیت پایین اواپراتور
 6. مکش پایین کمپرسور
 7. سرد بودن دمای آب برج خنک کننده یا کارکرد نامناسب در هوای سرد محیط کندانسور هوایی

در کل برگشت مایع در اکثر مواقع مربوط به سیکل تبرید است نه کمپرسور و باید در هنگام راه اندازی به آن دقت بالایی شود.

 

 

مشکلات اواپراتور

پیش از این به بررسی دلایل یخ‌زدن اواپراتور مانند جریان نیافتن صحیح هوا و خرابی فن پرداختیم. باید بگوییم که خرابی اواپراتور می‌تواند سبب شود که دیگر قطعات نیز صدمه ببینند. بازگشت ماده مبرد به کمپرسور نیز یکی از این موارد است.

خرابی شیر انبساط

شیر انبساط این وظیفه را دارد که سرعت ورود ماده مبرد به اواپراتور را کنترل کند. اگر ایرادی در این شیر ایجاد شود، ممکن است ماده مبرد بیش از اندازه وارد اواپراتور شود. در نتیجه ماده مبرد به شکل مایع وارد کمپرسور می‌شود. باقی ماندن پلیسه حاصل از لوله کشی و ذرات گرد و غبار در محل شیر انبساط باعث باز ماندن دایم شیر و عبور بیش از اندازه مبرد شود.

همچنین نصب ناصحیح محل بالب شیر انبساط می تواند باعث عدم تشخیص میزان سوپرهیت شده و شیر انبساط مبرد اضافه به سیکل ارسال کند.

عدم جریان آب در اواپراتور آبی

در چیلرها عدم حرکت آب در اواپراتور به هر دلیلی می تواند باعث برگشت مایع شود. فلوسوییچ نصب شده در مسیر آب از اتفاق افتادن این حالت جلوگیری می کند.

یکی دیگر از علت های خرابی کمپرسور به علت نیروی به شدت زیاد مبرد هنگامی که به صورت مایع وارد سیلندر کمپرسور میشه و ار آنجایی که تراکم ناپذیره و تمایل به منبسط شدن داره دک نیروی انفجاری به وجود میاره  ب مقدار 100.000 PSI  که به صورت نقطه ای ضربه وارد میکنه که این ضربه معمولا باعث شکسته شدن  شاتون ها و پیستون ها میشه. اما گاهی اوقات مقذار مایع مبرد به مقداری زیاد میشه که باعث شکستگی میل لنگ میشود و سیم پیچ هم میسوزه و بوش ها خورده میشوند.

جلوگیری از برگشت مایع برودتی

مواردی از روش‌های جلوگیری از برگشت مایع به کمپرسور ذکر شد.

به کمک موارد زیر هم می توان از بازگشت مایع به کمپرسور جلوگیری کرد:

 • نصب مایع شکن (آکومولاتور) در خط ساکشن
 • نصب مبدل حرارتی و مایع شکن (آکومولاتور) روی خط مکش (ساکشن) و خط مایع

 

حرکت ماده مبرد

زمانی که سیستم خاموش باشد، ممکن است اختلاف فشاری میان ماده مبرد و روغن موجود در کمپرسور ایجاد شود. این اختلاف فشار زمانی ایجاد می‌شود که کمپرسور از اواپراتور سردتر باشد. این حالت در نیمه شب و حوالی صبح رخ می دهد. ماده مبرد نیز در چنین حالتی تمایل دارد به سمت قسمت‌هایی حرکت کند که فشار کمتری دارند.

تماس با ما

 • فروش :  5856275-0919
 • مدیریت :  2823514-0912
 •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.