آشنایی با کمپرسور اسکرو

مقالات

کمپرسور اسکرو از انواع کمپرسورهای صنعتی است که کاربردهای زیادی را در صنایع مختلف دارد. عملکرد این دستگاه به نحوی است که با حرکت دورانی دو رزوه نر و ماده، در دو جهت مخالف کار می‌کند.

کمپرسور اسکرو از انواع کمپرسورهای صنعتی است که کاربردهای زیادی را در صنایع مختلف دارد. عملکرد این دستگاه به نحوی است که با حرکت دورانی دو رزوه نر و ماده، در دو جهت مخالف کار می‌کند. این حرکت باعث بالا رفتن فشار و دما شده و فشار مورد نیاز دستگاه را تولید می‌کند. از کمپرسورهای اسکرو بیشتر در صنایع بزرگ استفاده می‌شود. در طراحی این دستگاه، قطعات کمتری نسبت به سایر کمپرسور‌ها استفاده شده است‌.

کمپرسور به نوعی از ماشین ها گفته می شود که به کمک آن می توان سطح فشار سیالاتی را افزایش داد. این مدل از ماشین ها سهم بسیار زیادی را در رفاه و آسایش زندگی بشر داشته باشند. امروزه بسیاری از شرکت ها و برندها به دنبال طراحی و عرضه بهترین و باکیفیت ترین انواع کمپرسورها هستند که هر یک از آنها دارای یک سری از مهمترین و اصلی ترین ویژگی ها می باشد. از بهترین نوع این مدل از کمپرسور ها را، کمپرسور اسکرو تشکیل داده است که این دستگاه دارای قابلیت فوق العاده و خود (یعنی دایم کار بودن) توانسته است در بسیاری از صنایع کاربرد فوق العاده ای را از خود نشان دهد.

در این مقاله می‌خواهید بدانیم کمپرسور اسکرو چیست و چگونه کار می‌کند؟ چه کاربردهایی دارد و از چه اجزایی تشکیل می‌شود ؟

نحوه عملکرد کمپرسور اسکرو

در کمپرسوهای اسکرو با چرخیدن موتور، روتورها نیز می‌چرخند و دندانه‌های آن‌ها در هم درگیر می‌شوند. این چرخش حلزونی در محفظه باعث می‌شود، گاز از طرفی ساکشن یا از ورودی نفوذ کند و به سمت فشرده‌سازی حرکت کند. این محفظه‌ها به دهانه ساکشن متصل هستند و از طریق پورت‌هایی به محفظه‌های بزرگتری متصل می‌شوند . در نهایت جریان گاز از دهانه خروجی عبور می‌کند.

طراحی کمپرسور اسکرو به شکی است که مزایای ماشین‌هایی با جا‌به‌جایی مثبت و دورانی شکل استفاده می‌کند و استفاده از این نوع کمپرسور را برای طیف گسترده‌ای از کاربردها و فرایندهای صنعتی مناسب می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با انواع کمپرسور میوانید مقاله کمپرسور چیست را بخوانید .

تفاوت کمپرسور اسکرو با سایر کمپرسورها

کمپرسورهای اسکرو عملکرد بهتری نسبت به دو مدل پیستونی و روتاری دارند. مصرف برق کمتری نسبت به مدل روتاری دارند. لرزش و صدای کمتری نسبت به دو مدل دیگر دارند و طول عمر بیشتر، خرابی کمتر از دیگر مزیت‌های این کمپرسورها است و در واقع می‌توان گفت بهترین نوع کمپرسور صنعتی در بین مدل‌های دیگر، کمپرسور اسکرو است.

البته این کمپرسورها نسبت به مدل های دیگر قیمت بالاتری نیز دارند و هزینه نگهداری و تعمیر آن‌ها هم بیشتر است. از نکاتی که در رابطه با کمپرسورهای اسکرو باید به بدانید، این است که برای خنک‌کردن کمپرسورهای بزرگتر از جریان روغن استفاده می‌شود، در نتیجه این امکان را به وجود می‌آورد که از کمپرسور به صورت مداوم استفاده شود.

کاربرد کمپرسور اسکرو

امروزه کمپرسور‌ها در پیرامون ما و مکان‌هایی مثل خانه، داخل ماشین و هواپیما و در صنایع مختلف استفاده و بسیاری از کاربردهای ساده تا پیشرفته استفاده می‌شوند. برای مثال برخی از کاربردهای کمپرسورهای اسکرو در موارد زیر است:

 • در صنعت خودرو سازی
 • در صنعت الکترونیک
 • صنایع شیمیایی (میعان گازها ذخیره سازی گاز و غیره)
 • صنایع هوایی (تامین هوای فشرده برای موتور توربین)

اجزای تشکیل دهنده کمپرسور

کمپرسورهای اسکرو از قطعات مختلفی تشکیل می‌شود. قطعاتی که در ادامه نام می‌بریم در اکثر کمپرسور‌ها وجود دارند.

فیلتر هوا

فیلتر هوا در کمپرسور برای خارج کردن گاز‌ها از کمپرسور مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اگر فیلتر هوا به درستی کار نکند، دستگاه از داخل دچار آسیب می‌شود. فیلتر هوا را باید بعد از مدتی استفاده از کمپرسور بررسی کرد و از سلامت آن مطمئن شد.

فیلتر روغن

وجود فیلتر روغن نیز مانند فیلتر هوا برای کمپرسورهای اسکروی روغنی واجب است. روغن در ابتدا از فیلتر روغن رد شده و فیلتر روغن وظیفه تمیزی و گرفتن املاح مضر روغن را دارد.‌ فیلتر روغن نیز مثل فیلتر هوا است و باید بعد از استفاده از کمپرسور آن را بررسی کرد تا از سلامت فیلتر مطمئن شد.

بلبرینگ

بلبرینگ‌ها نقش اساسی در دستگاه کمپرسور اسکرو دارند. این قطعه در کمپرسور به کاهش استهلاک کمک می‌کند. همچنین در کاهش نویز دستگاه و روان بودن آن تاثیر دارد. بلبرینگ‌ها در بیشتر قسمت‌های کمپرسور قرار دارند و به کار چرخش‌های دایره وار و دورانی کمک می‌کنند.

دریچه‌های مکش

دریچه‌های مکش می‌توانند در انواع تنظیمات مختلف ارائه شوند. دریچه مکش یا ورودی به عنوان اولین نقطه ورود هوا به کمپرسور عمل می‌کنند و دارای تنظیمات خاصی هستند که مطابق با آن باز و بسته می‌شوند تا راندمان دستگاه حفظ شود.

دریچه‌های تخلیه

دریچه تخلیه داخل یک کانتینر قرار دارد و برای استفاده فوری به شیلنگ‌های هوا وصل می‌شود، آن‌ها به عنوان عوامل مهم تنظیم کننده فشار هوا به شمار می‌روند. نقص و خراب شدن دریچه‌های تخلیه نه تنها خطراتی برای دستگاه شما بلکه برای پرسنل مجاور و محیط کار نیز ایجاد می‌کند.

موتور

متداول‌ترین موتور‌ها در کمپرسور، موتور‌های برقی هستند. هرچه ظرفیت مخزن و سطح پروژه بالاتر باشد نیاز به موتور قوی‌تر و پرقدرت‌تری است. در برخی از موتور‌ها حالت اسمارت قرار داده شده است و این حالت امنیت شما و دستگاه را فراهم ‌می‌کند و در زمان‌های مورد نیاز، موتور از حرکت باز می‌ایستد.

مخازن ذخیره‌سازی

اکثر کمپرسورهای اسکرو دارای مخزن ذخیره سازی هستند. ظرفیت مخزن‌های ذخیره سازی در اندازه و مقیاس متفاوت است، اگرچه برای کاربردهای حرفه ای و صنعتی، مخازن ذخیره قابل ملاحظه‌ای بزرگتر خواهند بود. هرچه مخزن بزرگتر باشد، زمان استراحت بیشتری برای موتور فراهم می‌کند.

روتور

هنگامی که یک دستگاه روشن است و مراحل اولیه آن برنامه‌ریزی شده است، روتورها به چرخ دنده ضربه می‌زنند و هوای مکش را از طریق دریچه بازیافت می‌کنند. روتورها از طریق سیستم توزیع اتصال یاطاقان، کمربند و درایو موتور، به موتور کمپرسور متصل شده و چرخش را شروع می‌کنند. با شروع این چرخش، هوا در فضای بین روتورها مکیده شده و با ادامه چرخش، فشرده می‌شود.

خش کنترل سیستم

این قسمت از دستگاه کمپرسور، برای کنترل پارامترهای مختلف مثل فشار دستگاه استفاده می‌شود و معمولا تنظیمات اولیه آن توسط کارخانه سازنده انجام شده است و برخی از موارد ساده باید توسط اپراتورهای دستگاه تنظیم شوند.

جدا کننده‌ها (Seperators)

در برخی مدل‌های کمپرسور، جداکننده‌ها تعبیه شده است و این جداکننده‎ها وظیفه تمیزی و عبور روغن را به عهده دارند که این امر کار مهمی در کارکرد کمپرسور‌ها دارند. اگر روغن، بین قطعات به درستی پخش نشود باعث افزایش دما و خرابی در بخش‌های مختلف کمپرسور می‌شود.

پیچ، واشر و مهره

این قطعات نیز مانند هر دستگاه دیگر در کمپرسورهای اسکرو نیز وجود دارند. این قطعات از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند که باعث مقاومت بیشتر اجزای کمپرسور می‌شود و در نتیجه عمر دستگاه افزایش می‌یابد.

مزایا و معایب

مزایا

 • بازده عملکرد در کمپرسورهای اسکرو حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد بیشتر از کمپرسورهای پیستونی است.
 • در کمپرسور اسکرو به دلیل عدم وجود قطعات متحرک و نبود اصطکاک بالا، دیگر دلیلی برای وجود لرزش و سر و صدا وجود ندارد.
 • با حذف قطعات مکانیکی و کاهش حجم مخزن، نصب کمپرسورها نیاز به فضای کمتری نسبت به کمپرسورهای پیستونی و روتاری خواهد داشت.
 • کمپرسورهای اسکرو نسبت به شرایط ناپایدار، حساسیت کمتری داشته و به سرعت تنظیم می‌شوند.

معایب

 • کمپرسورهای اسکرو نسبت به کمپرسورهای پیستونی، قیمت بالاتری دارد.
 • هزینه‌های نگهداری کمپرسورهای اسکرو خصوصا در ظرفیت‌های پایین‌ بسیار بالا بوده و به همین خاطر خرید این کمپرسورها با ظرفیت کمتر از ۷۰ کیلو وات عملا مقرون به صرفه نیست.

خرید کمپرسور اسکرو

مجموعه نیکان برودت ارائه دهنده انواع کمپرسور های برودتی و تهویه هوا و خدمات تعمیر آن ها می باشد. کسب مشاوره یا خرید این کمپرسور ها با ما تماس بگیرید .

تماس با ما

 • فروش :  5856275-0919
 • مدیریت :  2823514-0912
 •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.