گاز مبرد R22 | چرا مبرد R22 مضر است ؟

مقالات

یکی از پرفروش ترین و پرطرفدارترین مبردهای موجود در بازار، مبرد R22 ، کلرودیفلورمتان یا دیفلوئورمونوکلرومتان می باشد.در ادامه با ما همراه باشید تا با این مبرد، کاربرد ها و مضرات آن آشنا شویم.

مبرد R22 چیست ؟

مبرد R22 با نام شیمیایی کلورودی‌فلورومتان، یکی از مبردهای خانواده هیدروکلوروفلوروکربن‌ها یا HCFCها می‌باشد، که فرمول شیمایی آن CHClF2 است. از این گاز به وفور در سیکل‌های برودتی و تهویه مطبوع به عنوان مبرد استفاده می‌شود. هر چند که استفاده از این گاز در کشورهای توسعه یافته به علت اثرات مخرب زیست محیطی زیادی که دارد منسوخ شده است، اما در بسیاری از کشورهای در حال توسعه به علت مزایایی فراوان آن همچنان کاربرد زیادی دارد.

این گاز خیلی زود مورد توجه صنایع قرار گرفته و تولید و مصرف آن افزایش چشم‌گیری داشت به طوری که نرخ تولید این گاز از 450 گرم در سال 1998 به مقدار 800 گرم در سال 2008 رسیده است

مشخصات فنی مبرد R22

گاز R22 یک گاز بی رنگ، غیرقابل اشتعال و نسبتا بی بو می باشد و جزو گازهای گلخانه ای محسوب میشود و در سیلندر کپسول هایی به جرم 13.6 کیلوگرم و به رنگ سبز روشن به بازار ارائه می شود و با انواع روغن پلی ال استر و روغن آلکیل بنزین سازگاری دارد.

نقطه جوش آن -40.8 درجه سانتیگراد است. به دلیل نقطه جوش پایین آن، این گاز ابتدا برای کاربردهای درجه حرارت پایین مانند فریزرهای خانگی و مزرعه و در کاربردهای تبرید صنعتی تولید شد. دمای تخلیه R22 کاملاً زیاد است، از این رو باید درجه گرمای بیش از حد در سیستم هایی که از این مبرد استفاده می کنند حداقل باشد.

این گاز به راحتی با روغن در دمای کندانسور حل پذیر است، اما در دمای تبخیر تمایل به جدا شدن از روغن دارد، اما اگر تبخیر کننده و لوله های مکش به درستی طراحی شوند ، چنین مشکلی ایجاد نمی شود.

 

کاربرد مبرد R22

مبرد R22 یا کلرود یفلورومتان، دیفلوئورو مونوکلرومتان که به اختصار (HCFC) نشان داده می شود. از این گاز به عنوان پیشران و مبرد مورد استفاده می شود . از دلایل استفاده بیش از اندازه از این گاز در کشورهای جهان سوم ارزان بودن آن است. از کاربردهای بسیار پر تقاضای این گاز در فصل تابستان برای شارژ کولرگازی می باشد.

R22 در واحدهای تهویه مطبوع و سیستم های HVAC کاربرد فراوانی دارد. در ساخت واحدهای برودتی از R22 استفاده شد. در حال حاضر، فقط برای شارژ مجدد یا شارژ واحدهای تهویه مطبوع که دارای نشتی هستند، استفاده می شود.

حتی در حال حاضر مبرد R22 به طور گسترده ای در صنایع، برای مایع سازی گازهایی مانند کلر، برای تهیه آب خنک در فرآیندهای مختلف، ماشین آلات، چیلرها، سیستم تهویه مطبوع مرکزی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید گاز r22

تولید گاز 22 در سطح جهانی در سال 2008 حدود 800 گرم در سال بوده که امروزه بیش از 450 گرم از آن متعلق به کشورهای در حال توسعه می باشد. کشورهای توسعه یافته خیلی بیشتر به فکر مسائل زیست محیطی و لایه ازن می باشند که این موضوع موجب کاهش تقاضای آن ها برای گاز r22 می باشد.

برخی از برندهای گاز R22 موجود در بازار ایران

 • گاز R22 هانیول
 • گاز R22 ایسکون
 • گاز R22 کولیب
 • گاز R22 گالکو
 • گاز R22 دی وای
 • گاز مبرد R22 فروژن
 • گاز مبرد R22 رفرون
 • گاز مبرد R22 بتاکول
 • گاز مبرد R22 آلفا
 • گاز فریون R22 هارپ
 • گاز فریون R22 سیزن
 • گاز سرد کننده R22 فلورون

 

 

چرا مبرد R22 مضر است ؟

هرچند که مبرد R22 خود به عنوان جایگزین مبردهای پرخطرتری مانند R12  و R11 می‌باشد. اما امروزه تاثیرات گاز R22 نیز قابل قبول نبوده و باید استفاده از آن محدود شود. مقدار پتانسیل تخریب لایه اوزون یا ODP در گاز R22 برابر 0.055 می‌باشد. بنابر تعریف ODP نسبت توانایی تخریب لایه اوزون یک گاز به توانایی تخریب لایه اوزون گاز R11 می‌باشد.

پارامتر دیگری که برای سنجش میزان اثرات زیست محیطی مبردها در نظر گرفته می‌شود، پتانسیل اثر گل‌خانه‌ای یک گاز است. این پارامتر GWP نام دارد که تعریف آن چنین است: نسبت حرارت جذب شده توسط یک گاز به مقدار حرارت جذب شده توسط گاز CO2. به عبارت دیگر، مقدار GWP بیان می‌کند که یک گاز چند برابر گاز  CO2 اثر گل‌خانه‌ای دارد.

مقدار GWP در گاز R22 برابر 1810 است. یعنی 1810 برابر گاز CO2، که این عدد بسیار زیاد است. علی‌رغم انکه گاز R22 برای لایه اوزون خطر کمتری دارد ولی برای گرمایش زمین بسیار خطرناک است. به همین دلیل است که باید میزان مصرف آن کاهش یابد.

لذا گاز R22 ممنوع اعلام شده زیرا راه خود را به اتمسفر فوقانی باز می کند و سبب تخریب لایه ازن می شود و به دی اکسید کربن تبدیل می گردد. دی اکسید کربن یک گاز گلخانه ای است که نه تنها برای محیط زیست بلکه به طور کلی به ویژه برای کشاورزی و مزارع مشکلات زیادی ایجاد می کند.

به عنوان یک گاز، اشعه خورشیدی را به زمین بازتاب می دهد و باعث گرم شدن آن می شود. هنگامی که با آب (باران) مخلوط می شود اسید کربنیک تولید می کند که به گیاهان آسیب می رساند (برگ های آن ها را می سوزاند). به عنوان یک آلاینده هوا، دی اکسید کربن در دوز زیاد برای انسان کشنده است و در دوز پایین منجر به آسم و بیماری تنفسی می شود

 

تماس با ما

 • فروش :  5856275-0919
 • مدیریت :  2823514-0912
 •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.