راهنمای انتخاب روغن کمپرسور بیتزر

مقالات

از اجزای اصلی سیستم های برودتی کمپرسور است، که به علت وجود قطعات مکانیکی و متحرک در آن نیازمند روغن‌کاری مناسب است. این عمل برای آن است تا بتوان بدون مشکل کار کند. از محصولات شرکت بیتزر آلمان که از برندهای برتر و پیشرو در صنعت برودت است، روغن کمپرسور بیتزر می‌باشد، که در این مقاله با انواع آن‌ها بیشتر آشنا شویم.

آشنایی با روغن کمپرسور

هر سیکل تبرید تراکمی، نیازمند کمپرسور است. کمپرسور وسیله‌ای است، که به شکل مکانیکی باعث متراکم شدن و افزایش فشار مبرد موجود در سیکل می‌شود. کمپرسورهای برودتی مکانیزم‌های مختلفی برای فشرده‌سازی دارند. نقطه مشترک در همه آن‌ها اصطحکاک بین قطعات مکانیکی است. وجود اصطحکاک بین اجزای متحرک کمپرسور امری اجتناب ناپذیز است، چرا که در صورت وجود فاصله بین این قطعات فشرده کردن گاز مبرد عملاً امکان پدیر نمی‌باشد. از طرفی وجود اصطحاک باعث می‌شود که اولاً قطعات فرسوده شودن، حرارت افزایش یابد و باعث کم شدن کارایی و عمر کمپرسور شود.

 

با توجه موارد ذکر شده، هر کمپرسور نیازمند روغن کاری است. وجود روغن باعث می‌شود که بین دو قطه متحرک یک لایه نازک از مایع تشکیل شده و میزان اصطحکاک تا حد زیاد کاهش یابد. با این کار علاوه بر روان شدن حرکت قطعات کمپرسور، فرسایش کم شده و عمر مفید نیز افزایش می‌یابد.

خصوصیات روغن کمپرسور با کیفییت

هر روغن دارای شاخصه‌های مختلفی از جمله ویسکوزیته یا گران‌روی، نقطۀ ریزش، فشار بخار و … است، که باید با توجه به شرایط کارکرد به درستی انتخاب شود. هر روغن کمپرسور باید دارای زیر باشد:

 • اصطحکاک را کاهش دهد
 • از افزایش دما جلوگیری کند
 • قطعات را از خوردگی حفظ کند
 • خاصیت خود را در دمای کاری از دست ندهد
 • با مبرد واکنش ندهد

کمپرسور وسیله‌ای است که مبرد را فشرده می‌کند. در نتیجه مبرد و روغن کمپرسور در مجاورت یکدیگر قرار دارند، لذا خواص شیمیایی آن‌ها باید به گونه‌ای باشد که با یکدیگر واکنش ندهند و بر خواص یکدیگر تاثیر نگذارند. به همین دلیل روغن ها باید با نوع مبرد سازگاری داشته باشد.

روغن‌های کمپرسور انواع مختلفی دارند، که در یک دسته بندی کلی، روغن‌های کمپرسور به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • روغن‌ کمپرسور معدنی
 • پایه پارافینی
 • پایه نفتنیک
 • روغن کمپرسور مصنوعی
 • Alkyl Benzen یا سری AB
 • Poly Alkylene Glycole یا سری PAG
 • Poly Alpha Olefin یا سری PAO
 • Poly Ol Ester یا سری POE

نکته مهم در خصوص روغن‌های مصنوعی

روغن‌های مصنوعی جاذب رطوبت بوده که بعد از واکنش تولید اسید می‌کند. ایجاد اسید توسط واکنش روغن و رطوبت باعث خوردگی فلزات و قطعات خواهد شد. پس باید با استفاده از فیلترهای مخصوص رطوبت موجود در سیستم را حذف کرد.

معرفی شرکت بیتزر

محصولات شرکت بیتزر انواع تجهیزات مورد استفاده در صنایع برودتی و تهویه مطبوع را از جمله انواع کمپرسورهای برودتی، انواع مبدل های حرارتی و تجهیزات کنترلی را شامل می‌شود. محصولات بیتزر به علت کیفیت بالای خود که حاصل تحقیقات مهندسان خبره و استفاده از دانش و فناوری روز دنیاست، در نقاط مختلف دنیا طرفداران زیادی دارد.از جمله کمپرسور های پر طرفدار این شرکت می توان با کمپرسور پیستونی بیتزر ، کمپرسور اسکرال بیتزر ، کمپرسور اسکرو بیتزر اشاره کرد.

برای آشنایی بیشتر با شرکت بیتزر می توانید به مقاله کمپرسور بیتزر رجوع کنید.

انواع روغن کمپرسور بیتزر

برای اطمینان از صحت کارکرد کمپروسر و افزایش طول عمر آن بسیار مهم است. نوع روغن مورد استفاده در کمپروسر باید سازگاری کامل با مبرد مورد استفاده در سیکل برودتی داشته باشد، در غیر این صورت مبرد و روغن بایکدیگر واکنش داده و باعث ایجاد خسارات زیادی در کمپرسور خواهند شد.

از تولید کنندگان روغن کمپرسور، شرکت بیتزر است، که روغن‌هایی با کیفیت بسیار عالی تولید می‌کند. روغم کمپرسور بیتزر دارای سری‌های مختلفی است، که برای مبرد خاصی مناسب می‌باشد. بازهم لازم به یادآوری است که انتخاب روغن سازگار با مبرد بسیار مهم است. در ادامه به معرفی مدل‌های مختلف کمپرسور بیتزر خواهیم پرداخت.

روغن کمپرسور بیتزر مدل B5.2

روغن معدنی سازگار با مبرد R22 و کمپرسورهای سیلندر پیستونی، اسکرال، تسمه‌ای و دومرحله‌ای بیتزر.

روغن کمپرسور بیتزر مدل B100

روغن مصنوعی اکلیل بنزن یا AB، سازگار با مبرد R22 و کمپرسروهای اسکرو و کامپکت اسکرو بیتزر

روغن کمپرسور بیتزر مدل B320SX

روغن معدنی سازگار با مبرد R22 و کمپرسروهای اسکرو و کامپکت اسکرو بیتزر

روغن کمپرسور بیتزر مدل BSE32

روغن مصنوعی Poly Ol Ester یا POE سازگار با مبردهای HFC از جمله R134a، R404A، R407A، R407C، R507A و … و کمپرسور های سیلندر پیستونی، تسمه‌ای و دومرحله‌ای بیتزر.

روغن کمپرسور بیتزر مدل BSE55

روغن مصنوعی Poly Ol Ester یا POE سازگار با مبردهای HFC از جمله R134a، R404A، R407A، R407C، R507A و … و کمپرسور های سیلندر پیستونی، تسمه‌ای و دومرحله‌ای بیتزر.

روغن کمپرسور بیتزر مدل BSE170

روغن مصنوعی Poly Ol Ester یا POE سازگار با مبردهای HFC از جمله R134a، R404A، R407A، R407C، R507A و … و کمپرسور اسکرو، کامپکت اسکرو و اسکرو تسمه‌ای بیتزر.

تماس با ما

 • فروش :  5856275-0919
 • مدیریت :  2823514-0912
 •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.