تفاوت اواپراتور و کندانسور چیست

مقالات

قبل از بیان تفاوت های کندانسور و اواپراتور ابتدا بصورت خلاصه با آنه ا آشنا می شویم .

کندانسور چیست ؟

کندانسور یک مبدل حرارتی است که در آن سیال مبرد از حالت گاز به حالت مایع تبدیل می‌شود، که با این کار حرارت مبرد دفع می‌شود. در یک سیستم برودتی حرارت توسط ماده مبرد جذب می‌شود که باید این حرارت زائد دفع شده تا مبرد مجدداً قابل استفاده باشد. این فرایند دفع حرارت در کندانسور صورت می‌گیرد. کندانسورها اندازه‌های گوناگونی دارند که از ظرفیت‌های نسبتاً کوچک تا ظرفیت‌های بسیار بزرگ صنعتی به کار می‌روند.

انواع کندانسور

کندانسورها در صنعت تبرید انواع مختلفی دارند که پراستفاده‌ترین آنها هوایی، آبی، تبخیری و استاتیک می‌باشد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره کندانسور و انواع آن میتوانید مقاله آشنایی با کندانسور را مطالعه کنید .

اواپراتور چیست ؟

از اواپراتور می‌توان برای سرد کردن هوا، آب یا هر مایع دیگری استفاده می شود . مایع مبرد ورودی به اواپراتور با گرفتن گرمای مبرد ، تبخیر و به بخار اشباع تبدیل می گردد. اواپراتور قسمت از سیکل برودتی است که حرارت را جذب کرده و باعث کاهش دمای سیال مد نظر می‌شود. اواپراتورها می‌توانند برای خنک کردن هوا یا مایعات مانند آب مورد استفاده قرار گیرند.

انواع اواپراتور

از پرکاربردترین اواپراتور ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

اواپراتورهای پوسته لوله‌ای

این اواپراتورها برای خنک کردن مایعات مثل آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. خطوط لوله در داخل یک پوسته قرار دارد که مبرد از لوله‌ها عبور کرده و سیال خنک شونده در داخل پوسته در مجاورت لوله‌ها جریان دارد.

اواپراتورهای صفحه‌ای

در این دسته از اواپراتورها چندین صفحه به گونه‌ای در امتداد یک دیگر قرار می‌گیرند که یکی در میان مبرد و سیال خنک شونده از آن‌ها عبور می‌کند.

اواپراتورهای هوایی

این اواپراتورها دارای لوله‌های فین‌داری هستند که مبرد در داخل آن‌ها جریان دارد. یک فن نیز هوا را از میان فین‌ها عبور می‌دهد. از این اواپراتورها در سردخانه‌ها به منظور خنک کردن هوا استفاده می‌کنند.

تفاوت اواپراتور و کندانسور

اواپراتور و کندانسور هر دو مبدل حرارت هستند اما جهت انتقال حرارت در آن‌ها بالعکس است. به عبارت بهتر اواپراتور وظیفه خنک کردن سیال مد نظر را با استفاده از تبخیر شدن مبرد بر عهده دارد. در حالی که کندانسور این حرارت گرفته شده توسط مبرد را دفع می‌کند و باعث افزایش حرارت سیال خنک کننده می‌شود. هر دوی این دستگاه‌ها جزء اصلی سیستم برودتی هستند.

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.