آکومولاتور و کاربردی های آن

مقالات

از اجزای فرعی کمپرسورها، آکومولاتور یا همان مایع شکن است. این قطعات که در مسیر جریان و قبل از مرحلۀ ساکشن نصب می شوند. در حقیقت از ورود مایعات به داخل کمپرسورها جلوگیری می کنند. ورود سیال مایع به داخل کمپرسور می تواند خسارت های زیادی را برای آن به وجود بیاورد. در این مقاله به معرفی مایع شکن بپردازیم .

آشنایی با دستگاه آکومولاتور

اگر با ساختمان کمپرسور های پیستونی و یا روتاری را آشنا باشید، متوجه می شوید که در کنار اجزای اصلی کمپرسور بخشی جداگانه نیز وجود دارد. این بخش، در حقیقت همان آکومولاتور (Accumulator) است که قبل از بخش شیر ساکشن نصب شده و شبیه یک فیلتر عمل می کند. که دما و فشار در ساختمان کمپرسورها همیشه عدد بالایی است. حال اگر قطرات از سیال مایع در داخل محفظۀ کمپرسور وجود داشته باشد، در پی این دما و فشار انرژی جنبشی بالایی خواهد داشت و می‌تواند به قطعات اصلی کمپرسور آسیب وارد کند. به همین خاطر باید از ورود مایعات به داخل کمپرسور جلوگیری کرد.

استفاده از آکومولاتور در مواقعی لازم است که خطر ورود مایع به کمپرسور احساس شود. محل نصب دستگاه نیز همیشه در پایان خط مسیر مبرد و پیش از ورود مجدد به کمپرسور و بخش ساکشن است.

نحوه عملکرد مایع شکن

دلیل استفاده از دستگاه آکومولاتور در طراحی سیستم ها، جلوگیری از ورود مایع به داخل کمپرسور است؛ برای مثال در ساختمان یخچال های صنعتی، سردخانه های صنعتی و دیگر وسایل تبرید از انباشتگر استفاده می شود. زیرا تمام مبرد پس از طی کردن سیکل فرایند به گاز تبدیل نشده و بخشی از آن همچنان به صورت مایع است؛ که ورود این مایع به داخل کمپرسور می تواند به قطعات کمپرسور صدمات زیادی وارد کند و همچنین باعث لرزش و سروصدای زیاد در ساختمان کمپرسور شود.

انواع آکومولاتور

نحوۀ عملکرد مایع شکن های عمودی که قبل از بخش ساکشن نصب می شوند، به این صورت است که در داخل دستگاه به یک باره فشار سیال مبرد می افتد و در محفظۀ این قطعه یک منطقۀ دو فازی شکل می گیرد که مایع مبرد در پایین محفظه جمع شده و گاز در بالای محفظه تجمع پیدا می کند. به این شکل گاز مبرد آمادۀ ورود مجدد به بخش ساکشن و هدایت به سمت کمپرسور می گردد.

کمپرسورها از ابزارهای صنعتی قدیمی به حساب می آیند. به همین خاطر طی سالیان انواع متفاوتی از آن‌ها طراحی و ساخته شده است. از کمپرسور های روتاری و پیستونی گرفته تا کمپرسور های اسکرو، اسکرال و گریز از مرکز که تکنولوژی ساخت پیشرفته تری دارند. در پیستونی و روتاری ورود مایع به داخل کمپرسور می تواند مشکلات بیشتری برای کمپرسور ایجاد کند. به علاوه که در طراحی ساختمان کمپرسور بخشی برای جداسازی مایع مبرد در نظر گرفته نشده است. به همین خاطر باید از مایع شکن های موجود در بازار برای جداسازی مایع مبرد از گاز استفاده کرد و آن را در مسیر جریان ورودی به کمپرسور نصب نمود. ولی در کمپرسورهای امروزی دیگر محفظۀ مجزایی به عنوان آکومولاتور روی مسیر جریان نصب نمی شود. برای مثال در کمپرسورهای اسکرال که از روغن برای آب بندی و خنک سازی دستگاه استفاده می‌شود، همان محفظۀ روغن، کار این دستگاه را نیز انجام می دهد. به علاوه که نوع طراحی کمپرسور های اسکرال و اسکرو به گونه ای است که وجود مایع در ساختمان کمپرسور صدمات کمتری را به بار می آورد. البته اگر میزان مایع مبرد زیاد باشد، انباشت بیش از اندازۀ این مایع در محفظۀ روغن نیز می تواند مشکلاتی را پیش بیاورد.

مایع شکن

تناسب طراحی : در زمان طراحی و نصب این قطعه بر روی سیستم تبرید، باید تناسب انباشتگر و کمپرسور در نظر گرفته شود. طبق یک استاندارد تعیین شده گفته می شود که حداقل حجم بهینه برای محفظۀ این دستگاه حدود 50 درصد حجم مایع مبرد است.

کارایی : کارایی آکومولاتور نیز مانند دیگر دستگاه های صنعتی با بازدهی صد در صد همراه نیست. در حقیقت مایع شکن نمی‌تواند به طور کامل جلوی نفوذ آب به ساختمان کمپرسور را بگیرد. ولی اگر به شکل صحیحی طراحی شود، می تواند در جلوگیری از صدمات احتمالی به قطعات کمپرسور مؤثر باشد.

خطر عدم استفاده : در سیستم های تبرید که خطر ورود مایع مبرد به داخل کمپرسور وجود دارد، حتماً باید از این قطعه استفاده کرد. این استفاده می تواند در مرحلۀ آغاز به کار دستگاه و یا در خلال فعالیت آن باشد. ولی اگر از Accumulator در طراحی استفاده نشده باشد، یا اینکه به خاطر خرابی از جریان فرایند حذف شده باشد، ورود مایع به داخل کمپرسور می تواند به قطعات دستگاه مثل یاتاقان ها، پیستون ها، محفظۀ داخلی و … آسیب وارد کند. خسارت هایی که به مراتب بیشتر از هزینۀ نصب مایع شکن است.

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.