لوله مویین چیست؟

مقالات

در سیستم‌های برودتی با ظرفیت کم معمولاً از لوله مویی یا مویین بعنوان دستگاه انباسط استفاده می‌شود. استفاده از این قطعه به جای شیر انبساط مزایایی و معایبی دارد، که در این مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت .

دستگاه انبساط

در هر سیکل برودتی، مبرد یا گاز باید در اواپراتور تبخیر شود. که با این کار حرارت را از اطراف اواپراتور جذب می‌کند و باعث ایجاد بار سرمایشی می‌شود.

چون دمای تبخیر در سیالات با فشار آن‌‌ رابطه دارد، برای کاهش دمای تبخیر مبرد در سیکل ، از دستگاه انباسط قبل از اواپراتور استفاده می‌شود. این قطعه انواع مختلفی دارد از جمله شیر انباسط ترموستاتیک، شیر انبساط الکترونیک و لوله مویی.

این قطعه نسبت به دو نوع دیگر ساختار ساده‌تری دارد که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد .

لوله مویی

لوله مویی لوله ای است از جنس و رنگ مس و با قطر کم و طول نسبتاً زیاد. طول آن معمولاً بین 400 و 100 سانتی متر و قطر بین 2 و 0.8 میلی متر می‌باشد.

نحوه عملکرد آن نیز به این شکل است که با عبور گاز مبرد از این قطعه، فشار آن تقلیل یافته و به فشار پایین به ورودی اواپراتور می رسد و مبرد به نقطه تبخیر خود می رسد و آماده است تا تبخیر شود.

در سیستم هایی با بار برودتی متوسط رو به پایین، به جای استفاده از اکسپنشن ولو از لوله مویی به عنوان دستگاه انباسط استفاده می‌شود. سیستم‌هایی مثل یخچال خانگی، یخچال فروشگاهی، کولر گازی یا اسپلیت و ….

مزایا

از مزایای مهم استفاده از این قطعه این است که ساختار ساده‌ای دارد. لوله مویی کنترل کننده فعالی نداشته و تنها از طریق طول سایز و طول خود می توان مبرد را کنترل کرد. این امر باعث کاهش هزینه و سادگی در نصب و راه‌اندازی آن می‌شود.

نکته دیگر آن است که لوله مویی با تمام مبردهای فریونی سازگار بوده، بر خلاف اکسپنشن یا شیر های انبساط موجود که تنها با یک یا چند گاز سازگارند. میزان استفاده از گاز مبرد هم در این قطعه بسیار کمتر از اکسپنشن می باشد.

معایب

  • لوله مویی در بار های برودتی پایین توان کار کردن دارد
  • بخاطر سایز کوچکی که دارد، در برخی اوقات مسدود می‌شود
  • لوله مویین قابل تنظیم نیست
  • هنگام استفاده از آن از رسیور نمی‌توان استفاده کرد

انتخاب لوله مویی

برای انتخاب باید با توجه به ظرفیت کمپرسور مورد استفاده در سیستم، از طریق جدولی که تولید کننده در اختیار قرار می‌دهد لوله مویی با قطر و طول مناسب را انتخاب کرد. نمونه‌ای از یک جدول را در زیر می‌بینید:

 

قدرت کمپرسور قطر داخلی به اینچ طول به متر رنگ برچسب
1.6 0.031 3.02 قرمز
1.8 0.031 3.32 قرمز
1.4 0.032 3.02 قرمز

 

این قطعات در بسته‌بندیاز برچسبی با رنگ قرمز و یا آبی استفاده می‌شود که:

  • رنگ آبی (Blue) برای سیستم های زیر صفری است
  • رنگ قرمز (Red) برای سیستم های بالا صفری کاربرد دارد

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.