راه‌ اندازی چیلرهای جذبی

مقالات

از وسایل سرما ساز که در فضاهای وسیع آپارتمانی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد، چیلرهای جذبی (absorption chiller) است. در صورتی که از چیلرها برای خنک کردن محیط استفاده می کنید، لازم است نکاتی را درباره سرویس کردن به موقع آن و روش های راه اندازی چیلر جذبی بدانیم.

نحوه عملکرد چیلرهای جذبی

این مدل از چیلر ها درست به مشابه دیگر وسایل خنک کننده، از قوانین سادۀ ترمودینامیک و تبخیر مایع مبرد برای خنک سازی محیط استفاده می کند. با این تفاوت که درواقع یک سیکل ترکیبی از چند مبدل حرارتی و کویل است.

فاز اول : خنک سازی محیط

آب در فشار پایین بخار شده و برای این کار گرمای مورد نیازش را از محیط اطراف اپراتور جذب می کند. در نتیجه، محیط اطراف خنک می شود که از این سرما می توان با به کارگیری یک کویل، برای خنک سازی فضای مورد نیاز استفاده کرد.

فاز دوم : برگشت بخار آب به سیکل چیلر جذبی

برای کاهش میزان مصرف آب، در کنار مایع مبرد، از یک مایع دیگر نیز در دستگاه های چیلر جذبی استفاده می شود؛ که این مایع، بخار آب تولید شده در محیط دستگاه را جذب کرده و آمادۀ استفادۀ مجدد می نماید. به طور معمول این مایع دوم لیتیوم بروماید است که یک جذب کنندۀ قوی برای بخار آب به حساب می آید. ضمن اینکه لیتیوم بروماید سمی نبوده و خاصیت انفجاری نیز ندارد. این محلول روی ذرات بخار آب اسپری شده، آب موجود در محیط را جذب می کند. این عمل سبب رقیق شدن لیتیوم بروماید می شود. لیتیوم بروماید رقیق شده، سپس به مخزن برگشته، در مجاورت گرما قرار می گیرد. این گرما، از طریق کویل ها انجام می گیرد. دوباره به محلول گرما داده شده و در نتیجه، آب موجود در محلول به بخار تبدیل می شود. لیتیوم بروماید تغلیظ شده نیز برای اسپری مجدد به سمت پمپ ابزوربر هدایت می گردد. به این شکل میزان مصرف آب و محلول لیتیوم بروماید مدیریت شده و تا حد بالایی کاهش می یابد.


برای آشنایی بیشتر با چیلر های جذبی این مقاله را مطالعه کنید


راه اندازی چیلرهای جذبی

مسئله راه اندازی چیلر های جذبی در دو فرآیند و زمان بررسی کنیم. یک، در مرحلۀ نصب چیلرهای جذبی که توسط نیروهای متخصص انجام گرفته و عملکرد آن تست می شود؛ و دو، سرویس سالیانۀ چیلرهای جذبی و راه اندازی مجدد آن ها در فصل های گرم سال. در اینجا نکات مهم این پروسه را برای هر دو فرایند بررسی کرده ایم.

راه اندازی در زمان نصب دستگاه

هنگام نصب چیلرهای جذبی اهمیت دارد، چک کردن کامل سیستم و اطمینان یافتن از نحوۀ صحیح عملکرد هر جزء دستگاه است. این اجزا شامل شیرهای ورود و خروج، پمپ ها، مخازن، تجهیزات ایمنی، مبدل های حرارتی، سطح آب مورد نیاز، غلظت محلول لیتیوم بروماید و … است. مراحل نصب و راه اندازی اولیۀ توسط اپراتور دستگاه انجام می گیرد و به صورت یک چک لیست پیگیری می شود. پس از راه اندازی چیلرهای ابزوربشن در زمان نصب، آموزش های لازم به مصرف کننده ارائه شده و زمان دقیق سرویس دستگاه نیز ذکر می شود. سپس عملکرد دستگاه در حالت کار تست شده و از نحوۀ عملکرد آن اطمینان حاصل می شود.

راه اندازی سالیانه چیلرهای جذبی

از چیلر های جذبی برای خنک سازی فضاهای ساختمانی و … استفاده می شود. ولی در تمامی فصل های سال نیاز به سرما نداریم. به همین خاطر با توجه به آب و هوای محیط در فصل هایی از سال دستگاه های چیلر خاموش شده و دوباره در زمان مورد نیاز راه اندازی می شود. چه در مرحلۀ خاموش کردن چیلرهای جذبی و چه در راه اندازی مجدد آن، نکاتی وجود دارد که باید آن ها را رعایت کرد. برخی از مهم ترین نکات در راه اندازی این مدل از چیلرها به شرح زیر است:

  • چک کردن اتصالات آب : در زمان راه اندازی، باید مخزن دستگاه به لوله کشی آب متصل باشد. سپس شناور دستگاه و اتصالات آب چک شده و از سلامت آن ها اطمینان حاصل گردد.
  • سلامت پمپ ها : پس از اتصال آب و پر شدن مخزن، لازم است سلامت پمپ خنک کننده نیز تأیید شود. برای این کار می توانید به داخل دستگاه رفته و عملکرد پمپ را چک کنید. باید آب به کمک افشانک ها تمامی نقاط دستگاه را پوشش دهد.
  • تأیید سلامت باد رسان‌ها : باید سلامت تسمه ها را تأیید کنید. سپس یاتاقان ها را در صورت نیاز روغن کاری نمایید و همچنین جهت گردش را تنظیم کنید.
  • جهت گردش جریان : اطمینان حاصل کنید که جهت گردش جریان پمپ آب صحیح است.
  • چک کردن جریانات برق : با استفاده از یک ولت‌متر میزان برق ورودی را در هر ایستگاه چک کنید. در صورت تأیید، برج را روشن کنید. پس از حدود یک ربع، باید چراغ چیلر روشن شود. حال می توانید چیلر را راه اندازی کنید.

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.