اویل سپراتور در سیکل تبرید

مقالات

استفاده از روغن کمپرسور باعث بهبود عملکرد کمپرسور و روان سازی قطعات داخلی آن می شود. ولی یک مشکل بزرگ را نیز برای سیستم های تبریدی به وجود می آورد. ورود روغن به خط لوله و مخلوط شدن آن با سیال مبرد می تواند روی عملکرد سیستم تأثیر بگذارد و کارکرد آن را پایین بیاورد. در این مقاله قصد داریم به آشنایی با اویل سپراتور و نقش آن در فرایندهای تبرید می پردازیم.

نقش روغن در فرایندهای تبریدی

کمپرسور مهم ترین جزء در سیستم های برودتی و تبریدی به حساب می آید. در ساختمان کمپرسور از قطعات استاتیک و دینامیک متعددی استفاده شده است. این قطعات پیوسته در حال جابه‌جایی بوده و به خاطر اصطکاک، ممکن است دچار خوردگی شوند. برای روان سازی قطعات کمپرسور و همچنین محافظت از این قطعات در برابر خوردگی از روغن کمپرسور استفاده می شود.

در کمپرسورها، بسته به نوع آن ها، مخزنی برای روغن در نظر گرفته می شود. زمانی که کمپرسور شروع به کار می کند، روغن کمپرسور روی قطعات آن اسپری شده و در تمام بخش کمپرسور پخش می شود. با توجه به سرعت زیاد گاز در زمان خروج از کمپرسور، طبیعی است که مقداری روغن نیز به صورت قطرات ریز وارد خط لوله گردد.

ورود روغن کمپرسور به خط لوله مشکلات متفاوتی را ممکن است پیش بیاورد. اول ممکن است با سیال مبرد وارد واکنش شده، سیال مبرد را تجزیه کند. این تجزیۀ شیمیایی همچنین با تولید اسید همراه است که می تواند باعث خوردگی قطعات فولادی سیستم شود. حتی در صورتی که روغن کمپرسور با سیال مبرد واکنش شیمیایی ندهد، با آغشته کردن خط لوله و ورود به کندانسور و اواپراتور، سرعت انتقال گاز مبرد در خط لوله را کاهش داده، بازدهی دستگاه تبریدی را کاهش می دهند.

حذف روغن کمپرسور با اویل سپراتور

برای حذف روغن از خط لوله و جلوگیری از ورود آن به سیکل های تبریدی از یک دستگاه ساده به نام اویل سپراتور استفاده می کنند. این عبارت را می توان در زبان فارسی جداساز روغن ترجمه کرد. این قطعه را نزدیک کمپرسور و بعد از آن نصب می کنند. ذرات روغن خارج شده از کمپرسور به وسیلۀ جداساز روغن جمع آوری شده و سپس به مخزن کمپرسور باز گردانده می شود. به این شکل هم در میزان روغن کمپرسور صرفه جویی می شود و هم اینکه از ورود روغن به خط لوله جلوگیری می گردد.

اویل سپراتور را به چند دلیل در نزدیکی کمپرسور نصب می کنند. نخست برای جدا سازی روغن از یک دیسک فشار شکن استفاده می شود. هرچه جداساز از کمپرسور دورتر باشد، افت فشار پس از عبور از آن بیشتر شده و در نتیجه سرعت سیال مبرد نیز در هنگام عبور کاهش می یابد که این مورد می تواند باعث برگشت گاز و مختل شدن سیکل تبرید شود. نکتۀ دیگر اینکه در طراحی این قطعه و برای بازگرداندن روغن به داخل مخزن کمپرسور از اختلاف فشار این دو جزء استفاده می شود. پس هرچه جداساز به کمپرسور نزدیک تر باشد، هم اختلاف فشار بهتر لحاظ می شود و هم اینکه نیازی به لوله کشی گسترده در سیستم فرایند نخواهد بود.

نحوۀ کار اویل سپراتور

جداساز را باید بعد از کمپرسور و نزدیک به آن نصب کرد. نکته دیگر درباره نصب اویل سپراتور وجود دارد این است که باید آن را به صورت عمودی نصب نمود. همچنین بهتر است خط لوله را تا پیش از رسیدن به این قطعه عایق بندی کرد یا حتی از دستگاه های گرم کننده استفاده کرد. این کار باعث می شود انرژی جنبشی ذرات همچنان حفظ شود. ساز و کار اویل سپراتور، یک جداسازی فیزیکی است. به این صورت که مخلوط سیال مبرد و روغن با سرعتی بالا وارد جداساز می شوند.

در داخل دستگاه دیسک یا صفحه ای قرار گرفته که به صورت یک مانع عمل می کند. زمانی که مخلوط سیال به این دیسک برخورد می کند، ذرات روغن به خاطر وزن بیشتر روی سطح دیسک باقی مانده و بر اثر نیروی وزن به پایین سقوط می کنند. این اتفاق برای سیال مبرد نمی افتد، چون سیال مبرد به صورت گازی بوده و وزن ملکول های آن نیز کمتر است. در نتیجه به این شکل روغن از سیال مبرد جدا شده و در انتخاب اویل سپراتور جمع آوری می شود. در ساختمان جداساز روغن همچنین یک شاخص شناور در نظر گرفته شده است. زمانی که حجم روغن به شاخص شناور برسد، شیر تخلیۀ روغن باز شده و به خاطر اختلاف فشار موجود بین این قطعه و مخزن روغن در کمپرسور، روغن به داخل مخزن بازگردانده می شود.

نکات ضروری در استفاده از جداساز

  • نصب اویل سپراتور روی خط لوله موجب صرفه جویی در مصرف سوخت و انرژی می شود. امّا این قطعه به مرور زمان فرسوده شده و نیاز به نگهداری و یا تعویض دارد. برای کنترل کیفیت جداسازها معمولاً از یک رسیور یا سایت گلاس بعد از خروجی روغن این قطعه استفاده می گردد.
  • نکتۀ دیگر قطر لولۀ ورودی جداساز باید هم اندازه با قطر لولۀ خروجی کمپرسور باشد.
  • در طراحی این قطعات لحاظ می شود، در نظر گرفتن یک چک ولو است. این چک ولو بعد از اویل سپراتور و روی خط لوله نصب می شود تا از بازگشت جریان سیال مبرد جلوگیری کند.

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.