شیر برقی پالسی چیست؟

مقالات

نوع خاصی از شیر های برقی شیر برقی پالسی به شمار می روند که امروزه در صنایع متفاوتی کاربرد دارد. ساختمان آن ها به گونه ای است که برای کنترل جریان سیال در خط لوله از یک آهنربای الکترومغناطیسی یا همان سلونوئید استفاده می شود. در مقاله به آشنایی با شیر برقی پالسی و کاربردهای آن آشنا می شویم.

شیر برقی پالسی، نوع خاصی از شیر های برقی است که امروزه در صنایع متفاوتی مورد استفاده می شود. ساختار این شیرها بشکلی است که برای کنترل جریان سیال در خط لوله از یک آهنربای الکترومغناطیسی یا همان سلونوئید استفاده می شود.

مزیت شیرهای برقی نسبت به شیر های دستی و مکانیکی نحوۀ کنترل آن ها می باشد. شیرهای برقی پالسی و شیرهای این دسته از راه دور کنترل شده و افت فشار کمتری را در سیستم ایجاد می کنند.

 

آشنایی با شیر برقی پالسی

 

امروزه انواع شیرهای برقی جهت کنترل جریان سیال در خطوط لوله استفاده می شود. هر شیر برقی از چند بخش متفاوت ساخته شده است. بخش بالایی شیر، سلونوئید یا هستۀ مرکزی نامیده می شود و نقش کنترل کننده را در شیر بازی می کند. در ساختمان هستۀ مرکزی شیرهای برقی از یک آهنرباالکترومغناطیسی استفاده می گردد.

آهنرباهای مغناطیسی از یک سیم پیچ بلند به همراه یک هستۀ فلزی ساخته می شوند. زمانی که جریان الکتریکی در داخل سیم پیچ برقرار شود، میدان مغناطیسی تولید شده در مرکز سیم پیچ، به شکل یک آهنربا عمل کرده و دو قطب مثبت و منفی را ایجاد می کند.

که از این خاصیت برای جا به جایی دریچه شیر بهره گرفته می شود. کنترل شیرهای الکتریکی به کمک یک کنترلر است. زمانی که جریان سیال برقرار می شود، با کنترل شدت جریان خروجی سیال، سیگنالی به کننترلر فرستاده می شود.

کنترلر نقش یک مترجم را در شیرهای برقی پالسی بازی می کند. به طوری که اگر نیاز به تقویت و یا کاهش شدت جریان سیال باشد، کنترلر پس از تحلیل این داده ها، به موتور الکتریکی دستور زیاد یا کم کردن جریان برق را ارسال می کند. با کاهش یا افزایش آمپر جریان برق، قدرت این آهنربای الکترومغناطیسی تغییر کرده و جریان سیال کنترل می شود.

شیر های برقی پالسی که به شیرهای دیافراگمی نیز معروف هستند، نمونه ای از همین شیرهای برقی هستند. با این تفاوت که در ساختمان آن ها به جای پیستون و فنر و …، از یک دیافراگم استفاده می شود. دیافراگمی که بر اثر پالس های ارسالی به شیر کنترل، باز یا بسته شده، جریان سیال را کنترل می کند.

 

برای آشنایی با بیشتر با شیر های دستی و انواع آن ها می توانید مقاله شیر دستی چیست؟ را مشاهده کنید.

 

 

 

ساختار شیر برقی پالسی

 

شیر های برقی پالسی از سه جزء اصلی، دیافراگم و کنترلر شیر یا همان سلونوئید تشکیل شده است. اکثر این شیرهای دیافراگمی در حالت NC یا همان بسته طراحی می شوند. به این شکل که وقتی شدت جریان الکتریکی ورودی به شیر صفر باشد، شیر کاملاً در حالت بسته به سر می برد.

زمانی که جریان الکتریکی برقرار شده، هستۀ سلونوئید حالت یک آهنربای مغناطیسی به خود می گیرد، دریچۀ دیافراگم به آرامی باز شده و در نتیجه جریان سیال در خط لوله برقرار می شود.

با افزایش شدت جریان الکتریکی طبیعی است دریچۀ دیافراگم بیشتر باز شده و با رسیدن به حد نصاب تعیین شده برای شیر، این دریچه به طور کامل باز می شود. حال اگر دوباره شیر را به حالت بسته برگردانیم، کافی است جریان الکتریکی ورودی به شیر را قطع کنیم. در نتیجه دیافراگم شیر خیلی سریع به حالت اولیه بازگشته و جریان سیال مسدود می شود.

 

برای آشنایی با بیشتر با شیر های برقی و کاربرد آن ها می توانید مقاله شیر برقی چیست؟ را مشاهده کنید.

 

 

کاربرد در صنایع

 

کاربرد شیر های برقی پالسی زمانی است که بخواهید از یک سیال خطرناک یا سمی در خط لوله استفاده کنید. در این حالت نشت سیال در محیط ممکن است خطرآفرین باشد. به همین دلیل باید از شیرهایی استفاده کرد که خیلی سریع به سیستم های کنترلی پاسخ دهند. و به علاوه هیچگونه نشتی ای

نداشته باشند.

 

 

کاربرد در طراحی سیستم های تهویۀ مطبوع

 

 

کاربرد دیگر شیر های برقی پالسی در طراحی سیستم های تهویۀ مطبوع است. در برخی از صنایع از سیستم های فیلتراسیون برای پاک سازی هوای ورودی به فرایندهای صنعتی استفاده می شود. این سیستم های فیلتراسیون به مرور زمان با ذرات گرد و غبار مسدود شده و کارایی خود را از دست می دهند. در این زمان لازم است از سازوکار مشخصی برای پاک‌سازی فیلترها بهره برد.

مزیت های شیر برقی پالسیمهم ترین مزیتی که شیر های برقی پالسی دارند، سرعت پاسخگویی آن ها به تغییرات جریان است. زمانی که اغتشاش یا کاهش فشاری در خط لوله به وجود می آید، کنترلر با شناسایی این آشفتگی باید به شیر کنترل دستور بدهد تا باز یا بسته شود. سرعت پاسخ دهی در انواع شیر کنترل ها و به خصوص سلونوئید ولوها متفاوت است.

در بین انواع شیرهای سلونوئیدی، مدل پالسی نسبت به دستورات ارسالی سریع تر عمل می کنند؛ که این موضوع به نحوۀ عملکرد این شیرها برمی گردد که در ساختمانشان از یک ورقۀ دیافراگمی استفاده شده است.

با اینکه کوشش می شود شیرهای صنعتی با ایمنی کامل طراحی شوند، ولی امکان نشت سیال بر اثر فرسودگی و خرابی شیر وجود دارد. شیر های برقی پالسی به خاطر استفاده از دیافراگم، میزان نشتی سیال را تقریباً به صفر می رسانند. به علاوه، در صورت خرابی شیر خیلی ساده می توان دیافراگم آن را تعویض نموده و مجدداً با همان کیفیت اولیه از آن استفاده کرد.کاهش افت فشار سیال در این شیرها نکتۀ دیگری است که باز به شکل طراحی آن ها برمی گردد. در شیرهای پیستونی اطراف پیستون گردابه های جریانی شکل گرفته، باعث افت فشار سیال می گردد. امّا در این سلونوئیدها به خاطر استفاده از دیافراگم، عملاً این گردابه ها حذف شده و دیگر شاهد افت فشار جریان سیال نخواهیم بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.