با نشت مایع برودتی سیستم های سرمایشی چه کنیم؟

مقالات

نشت مایع خنک کننده از مشکلاتی هستند که نباید آن را دست کم بگیرید. چرا که این مشکلات در نهایت منجر به خسارات مالی می‌شوند، زیرا تعمیر و جایگزینی مایع نشت‌شده ضروری است. در این مقاله به نکات مهم در مواجه با نشت مایع برودتی می پردازیم .اگر شما هم به این موضوع علاقه مند هستید با ما تاانتهای این مقاله همراه باشید.

نشت مایع برودتی در بسیاری از موارد منجر به آسیب‌های جدی زیست‌محیطی می‌شود. زمانی که CFCs،HCFCs و HFCs به اتمسفر نشت می‌کنند، تأثیرات قابل‌توجهی بر لایه اوزون ایجاد کرده و به گرمایش جهانی کمک می‌کنند. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه منظم به جلوگیری از نشت یا شناسایی آنها در هنگام شروع کمک می کند و خسارات را به حداقل می رساند.

علائم اصلی نشت مایع برودتی

برخی از علائم اصلی نشت مایع برودتی عبارت اند از:

 • از دست دادن عملکرد دستگاه
 • وجود رطوبت در کمپرسور
 • وجود روغن در اطراف اتصالات

مبردهای طبیعی مانندR600a ، تأثیر هر گونه نشتی بار گاز کاهش می یابد و عملکرد را به خطر می اندازد. در سیستم های خنک کننده تجاری، به دلیل بار سیال بیشتر ، نشتی های کوچک گاهی اوقات بیشتر طول می کشد تا شما متوجه شوید. به همین دلیل است که این سیستم ها نیازمند توجه بیشتر تکنسین ها است که در آن نصب می شوند. این اقدام پیشگیرانه از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا نشتی علاوه بر هزینه مایع جایگزین، دارای ضرر مالی مستقیم است، همچنین باید برای تعویض آن توسط تکنسین هزینه ای پرداخت شود.

بررسی دلایل نشست

دلایل بروز نشتی در یخچال های خانگی بسیار متنوع است، که اغلب منشأ آنها استفاده از ابزارهای سوراخ کننده برای از بین بردن یخ است. این عملی است که توصیه نمی شود و دفترچه راهنمای تجهیزات آن را به کررات بیان کرده اند. اما بسیاری از افراد همچنان این کار را انجام می دهند و با این کار باعث آسیب به اواپراتور می شوند. لرزش یا طول عمر بیش از حد قطعات هم از دلایل نشت مایع برودتی است و به ایجاد ترک های ریز، چه برای کاربردهای تجاری و چه برای مصارف خانگی شود، که معمولاً با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. همین امر با دست زدن به تجهیزات بسیار شدید، هم در استفاده معمولی آن و هم در حمل و نقل اتفاق می افتد. ریزنشت هایی که در این موارد رخ می دهد می تواند به سختی قابل تشخیص باشد، که گاهی اوقات باعث از آسیب رسیدن به تجهیزات می شود. این امر اهمیت بیشتری برای اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای جلوگیری از این مشکلات می کند. بررسی نشت مایع برودتی احتمالی باید با دقت انجام شود، به ویژه با تأکید بر مکان هایی که اغلب در آنها رخ می دهد:

 • کوپلینگ ها و اتصالات در امتداد لوله کشی
 • نقاط جوشکاری
 • نقاط انحنای لوله کشی
 • اواپراتورها و کندانسورها

نحوه تشخیص نشتی گاز برودتی

سنتی ‌ترین و شناخته ‌شده ‌ترین روش برای شناسایی نشت مایعات خنک‌کننده، آزمایش حباب است که در طی آن، آب همراه با صابون را در ناحیه مشکوک قرار می دهند. اگر حباب‌هایی تشکیل شود، نشانه نشتی است. این یک روش ساده برای بررسی نشتی است که شامل هیچ گونه هزینه فنی و مالی نمی شود، اما معمولا دقت خوبی دارد، به خصوص زمانی که نشتی ریز نباشد. مایعات تشخیص نشت، تکامل این روش است و از اصل تشکیل حباب پیروی می کنند. اخیراً روش های مدرن تری توسعه یافته اند که با دقت بیشتری وجود مشکلات را بررسی می کنند. به عنوان مثال، رنگ های فلورسنت هستند که در نور معمولی قابل مشاهده نیستند، اما فقط با نور ماوراء بنفش (UV) قابل مشاهده می باشند. هنگامی که تعمیر و نگهداری در سیستم انجام می شود، آنها در روغن روان کننده کمپرسور قرار می گیرند. اگر مایع/روغنی حاوی رنگ از سیستم خارج شده باشد که با نور UV قابل مشاهده است، نشت تایید می شود. همچنین مدل های مختلفی از نشتی یاب الکترونیکی وجود دارد. آنها دارای سنسورهایی هستند و معمولاً دارای یک صفحه نمایش LED برای نشان دادن نشتی می باشند. آنها را می توان به دو نوع مختلف طبقه بندی کرد:

 • دستگاه های نشت یاب Non-Selective: هر نوع انتشار یا بخار را بدون توجه به ترکیب شیمیایی آن تشخیص می دهند.
 • دستگاه های نشت یاب Halogen Selective: دارای حسگر خاصی هستند که به کاربر اجازه می دهد تا وجود عناصری مانند فلوئور، کلر، برم و ید را تشخیص دهد.

بیشتر بخوانید : گاز مبرد R22

تماس با ما

 • فروش :  5856275-0919
 • مدیریت :  2823514-0912
 •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.