کندانسور سردخانه چیست ؟

مقالات

کندانسور سردخانه از قطعات سیکل تبرید سردخانه است که جایگاه آن در سیکل بعد از کمپرسور و قبل از شیر انبساط می باشد. در این مقاله از سایت نیکان برودت قصد داریم با کندانسور سردخانه بیشترر آشنا شویم.

کندانسور سردخانه چیست ؟

گاز خروجی از کمپرسور را که دمای آن بالا می باشد در کندانسور تقطیر می شود و بعد از عبور از شیر انبساط وارد اواپراتور می شود .کار کندانسور سردخانه ای در واقع همانند کار یک مبدل حرارتی می باشد که با خنک کردن مبرد توسط آب یا هوا فاز مبرد را از گاز وارد فاز مایع می کند

وظیفه کندانسور سردخانه و تونل انجماد ، دفع حرارت جذب شده در اواپراتور به محیط است . دفع حرارت جذب شده در اواپراتور از طریق کندانسور به محیط نیاز به صرف توان دارد که این کار توسط کمپرسور سردخانه انجام می شود و در نتیجه در کندانسور می بایست هم توان جذب شده در اواپراتور و هم تواند کمپرسور را که فرض می کنیم تمام آن به حرارت تبدیل شده است به محیط اطراف داد .

یونیت کندانس چیست ؟

به مجموع کمپرسور و کندانسور و لوازم کنترلی مورد نیاز که بر روی یک شاسی قرار می گیرد به عنوان واحد تقطیر یا یونیت کندانس معرفی می شود و اصطلاح کندانسور یونیت سردخانه در واقع همون کندانسوری است که در یونیت کندانس قرار دارد . اواپراتور هم که در داخل اتاق سردخانه قرار می گیرد .

انواع کندانسور سردخانه

تقسیم بندی کندانسور را با توجه به نوع دفع حرارتی که انجام می دهد به سه مدل کندانسور هوایی Air Cooled Condenser ، کندانسور آبی Water Cooled Condenser و کندانسور تبخیری Evaporative Condenser تقسیم بندی کرد .

 

کندانسور سردخانه هوایی یا هوا خنک چیست ؟

در کندانسور هوایی حرارت مبرد به هوای محیط انتقال می یابد . اگر جریان هوایی که از روی کویل ها عبور میکند به صورت طبیعی باشد به آن کندانسور جریان طبیعی و اگر اجباری باشد مثل فن به آن جریان اجباری می گویند . کندانسور جریان طبیعی همیشه به صورت عمودی قرار می گیرند که به منظور افزایش انتقال حرارت یکسری پره میله ای به لوله ها جوش می شود . کاربرد کندانسور جریان طبیعی بیشتر در سیستم برودتی ظرفیت پایین مانند یخچال های کوچک است .

در کندانسور جریان اجباری از یک یا چند فن به منظور افزایش جریان هوا صورت می گیرد . نوع فن سردخانه به دلیل حجم قابل توجه هوای مورد نیاز از نوع پروانه ای می باشد .

به دلیل ضریب انتقال حرارتی کم سمت گاز ، در قسمت خارجی لوله ها از پره ها استفاده می شود . جریان هوا هوا می تواند به صورت افقی یا عمودی باشد که اکثرا ازبالا به پایین است .
از آنجایی که جریان ثقلی مایع تقطیر شده در کندانسور به سمت پایین خواهد بود بنابراین ورود مبرد در کندانسور های هوایی از بالا و خروج آن از پایین کندانسور است .

معمول ترین ماده مورد استفاده در ساخت این کندانسور ها ، ترکیب پره آلومینیومی با لوله مسی برای مبرد های هالو کربن و لوله استیل یا آلومینیومی برای مبرد آمونیاکی است .
کاربرد کندانسور هوا خنک در سردخانه و تونل انجماد و … از ظرفیت های پایین چند کیلو وات تا ظرفیت های بالا تا چند صد کیلووات را پوشش می دهد .
کنترل ظرفیت کندانسور های هوا خنک جریان اجباری با تنظیم دبی هوا صورت می گیرد و در واقع فشار تقطیر کنترل می شود که به وسیله کنترل دور فن و یا خاموش و روشن کردن فن ها انجام می شود .

فن کندانسور سردخانه

فن کندانسور سردخانه ها اعم از بالای صفر و زیر صفر ، تونل انجماد عمدتا از نوع مکنده آکسیال می باشد . در اواپراتور و کندانسور همیشه فن از رویل کویل ها هوا را می مکد و هوا را روی کویل فوت نمی کند .
ویژگی فن آکسیال سردخانه این است که پرتاب باد مستقیم دارد و جابجایی هوا در آن بالا می باشد رعایت یک نکته در مورد فن آکسیال الزامی می باشد و آن این است که این فن ها اختلاف فشار در پشت و جلو فن را نمی پذیرند و در صورت بروز اختلاف فشار میزان هوادهی فن کاهش می یابد .

راهنمای انتخاب کندانسور سردخانه

برای انتخاب کندانسور سردخانه نیاز به یکسری اطلاعات داریم . دمای تقطیر TC و اخلاتف دمای تقطیر یا دلتا تی کندانسور ، بار برودتی سیستم QC و البته ظریب انتقال متریال استفاده شده برای کویل ها .
حال آنکه با داشتن کمپرسور سردخانه در واقع در قبل مقدار بار برودتی سیستم و دمای اواپراتور و دوای تقطیر را داشتیم که کمپرسور سردخانه را انتخاب کردیم .

نکته مهم در مشخص کردن بار برودتی کندانسور اضافه کردت توان الکریکی مپرسور به مقدار با محاسبه شده می باشد و دلیل آن این است که فرض می کنیم کا این توان الکتریکی به حرارت تبدیل شده و میبایست توسط کندانسور از سیستم خارج شود .

نکته بسیار مهم در انتخاب کنداسور توجه به اختلاف دمای تقطیر یا همان دلتا تی کندانسور می باشد . T∆
اختلاف دمای تقطیر در واقع اختلاف دمای تقطیر مبرد در کندانسور با دمای هوای ورودی به کویل می باشد و هرچه این اختلاف افزایش یابد ، سطح مورد نیاز کندانسور کم می شود .

اختلاف دمای تقطیر را برای مناطق گرمسیر بین 5 تا 8 درجه در نظر باید گرفت . برای مناطق معتدل این مقدار را بین 10 تا 12 درجه سانتی گراد در نظر باید گرفت و برای مناطق سردسیر نیز این مقدار از 12 تا 15 می باشد .
مقدار سابکولینگ در این این مدل کندانسور ها بین 4 تا 7 درجه مرسوم می باشد .

هنگام خرید کندانسور سردخانه صنعتی که 90 درصد از تولیدات داخلی خریداری می شود به دلیل اختلاف قیمت و اینکه محصولات داخلی جوابگوی بیشتر نیاز ها می باشد .
رعایت یک سری نکات در خرید وفروش کندانسور الزامی می باشد . در ابتدا که می بایست با توجه به شرایط کاری ، کمپرسور ، اختلاف دمای تقطیر ، نوع مبرد و .. . در گام بعد باید کندانسور مناسب با شرایط محیطی ، اینکه منطقه سردسیری است یا گرمسیری و یا معتدل می باشد که این نکته باعث در نظر گرفتن دلتا تی های مختلف و درنتیجه سطح انتقال حرارت متفاوت می شود .

شرکت گذرگاه صنعت و تجارت تامین کننده کندانسور سردخانه و همچنین یونیت کنداس از برند های داخلی و خارجی و همچنین سایر قطعات مورد استفاده در سیستم برودت و تجهیزات جانبی اواپراتور می باشد . به منظور استعلام لیست قیمت کندانسور سردخانه می توانید از طریق راه های ارتباطی با گذرگاه صنعت و تجارت در ارتباط باشید .
کندانسور آبی یا آب خنک

کندانسور آبی حرارت را به آب انتقال می دهد . کندانسور ابی می تواند در مدل ساده به صورت دو لوله هم مرکز باشد که به آن کندانسور دو لوله ای می گویند و برای ظرفیت های پایین کاربرد دارد و نحوه کندانس به این صورت است که جریان آب و مبرد به صورت خلاف جهت همدیگر حرکت می کنند تا بتوان حداکثر مقدار سابکولینگ را ایجاد کرد .

در ظرفیت های بالاتر مرسوم ترین نوع کندانسور آب خنک ، کندانسور پوسته و لوله است و به نحوه انتقال حرارت به این صورت است که آب در داخل لوله و مبرد در پوسته جریان دارد .
معمولا اختلاف دمای تقطیر با دمای آب ورودی کندانسور در کندانسور های آب خنک حدود 10 درجه سانتی گراد و اختلاف دمای آب ورودی با خروجی کندانسور حدود 5 درجه سانتی گراد می باشد .

در یکسری از موارد آب مورد نیاز برای خنک کردن کندانسور از منابعی مانند رودخانه ، دریا یا چاه استفاده می شود که البته می بایست شرایط زیست محیطی را در نظر گرفت ولی در روال عادی می بایست از وسیله ای به نام برج خنک کن برای خنک کاری آبی که در کندانسور گرم می شود استفاده کرد .
برج خنک کن دستگاهی است که د رآن با تماس مستقیم آب گرم و هوای محیط ، دمای آب کاهش یافته و مجدد در کندانسور مورد استفاده قرار می گیرد .

کندانسور تبخیری

کندانسور تبخیری را این طور می توان در نظر گرفت که همان کندانسور هوایی را بر روی لوله های آن آب پاشید . نحوه عملکرد کندانسور تبخیری به این صورت است که هوای محیط از روی لوله های حاوی مبرد عبور داده می شود و همزمان یک پمپ آب را از مخزنی که در پایین کندانسور قرار دارد بر روی لوله ها می پاشد و همزمان شدن آب و هوا حرارت بیشتری را از سیال می گیرد . کاربرد کندانسور تبخیری معمولا در سیستم هایی است که از مبرد آمونیاک استفاده می شود و دمای خروجی مبرد از کمپرسور بالاست .

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.