اواپراتور سردخانه چیست ؟

مقالات

هر سیستم سردسازی در سردخانه از ۴ بخش اصلی شامل یونیت کندانسور و یونیت اواپراتور ، کمپرسور و شیر انبساط تشکیل می شود (به کل آنها در مجموع چیلر تراکمی گفته می شود) که در یک مدار بسته، ماده مبرد (یا محلول آب و گلیکول) بین این چهار بخش با لوله کشی به چرخش درآمده و عمل سردسازی هوای داخل سردخانه را انجام می دهد.

کمپرسور به همراه یونیت کندانسور در بیرون از سردخانه و بر روی یک شاسی جاسازی شده و همانند شکل زیر ماده مبرد (گاز فریون) بین این اجزا به گردش در می آید تا هوای درون سردخانه توسط اواپراتور سرد شود.

وظیفه اواپراتور تونل انجماد ، سردخانه و … که در محیط داخل سردخانه نصب می شود این است که توسط مبرد، گرما را از محیط داخل گرفته و به بیرون منتقل می کند تا همواره دمای داخل سردخانه را در دمای مورد نظر ثابت نگه دارد. اواپراتور زیر صفر (هم اواپراتور تونل انجماد و هم سردخانه) شامل بدنه فلزی با پوشش ضد خوردگی، مجموعه موتور و فن، کویل های فین دار، تجهیزات برفک زدایی، سیستم کنترلی و غیره است که نمونه ای از ساختار درونی آن در شکل زیر نشان داده شده است.

انواع اواپراتور سردخانه

انواع اواپراتور سردخانه در شرکت ما بر اساس بازه دمایی مورد نیاز در سردخانه و تونل انجماد به سه دسته DL , DD , DJ تقسیم می شود که هر کدام از انواع اواپراتور سردخانه ای در محدوده دمایی مورد نظر خود کار می کند.

سری DL در محدوده دمایی ۱۵- تا ۵+ درجه سانتی گراد

سری DD در دمای ۱۵- تا ۲۵- درجه سانتی گراد

سری DJ در بازه دمایی ۲۵- تا ۴۰- درجه سانتی گراد

ویژگی های انواع اواپراتورسردخانه

  1.  بدنه از جنس فولاد گالوانیزه با پوشش رنگی الکترواستاتیک ضد زنگ و ضد خوردگی مخصوص و مقاوم
  2.  لوله های کویل از جنس مس با شیارهای داخلی برای افزایش سطح انتقال حرارت و نیز ایجاد جریان مغشوش در سیال
  3.  دارای فین های موج دار سینوسی با فواصل ۴٫۵ , ۶ , ۹ میلی متر
  4.  قابلیت کارکرد با مبردهای R22 , R404A , R507A و … و متصل شدن به انواع چیلرها
  5.  مجهز به تجهیزات سیکل دیفراست شامل هیتر از جنس استیل (فولاد ضد زنگ)
  6.  مجهز به فن های شرکت های معتبر جهانی EBM ، زیلابگ و شرکت ایرانی دمنده در طرح ها و ویژگی های گوناگون از جمله قدرت پرتاب بالا، کم مصرف، کم صدا و نیز مجهز به سیستم محافظ، وال رینگ متمرکز کننده جریان هوا و هدایتگر جریان

 

اواپراتور آب سرد

نوع دیگری از اواپراتورها که به آنها فن کویل نیز گفته می شود، وجود دارد که به جای جاری شدن مبرد در کویل آنها، محلول آب سرد و گلیکول (گلیکول ماده ضد یخ کننده است) در کویل آنها جاری می شود. در واقع مبرد در یک مبدل حرارتی پوسته و لوله ای (شل اند تیوب) متصل شده به چیلر، دمای محلول آب و گلیکول را تا حد مشخصی کاهش داده و محلول آب و گلیکول که سرد شده است با پمپ به فن کویل های مستقر در سردخانه پمپاژ می شود. معمولا در سردخانه هایی که در حداکثر طول لوله کشی مبرد محدودیت وجود داشته باشد، از این روش برای سرمایش سردخانه استفاده می شود.

تماس با ما

  • فروش :  5856275-0919
  • مدیریت :  2823514-0912
  •  info@nikanbrodat.ir


درباره ما

این مجموعه از سال 87 تو زمینه کمپرسور فریونی و امونیاکی فعالیت میکنه .تمامی اجناس واردانی هستن از کشورهایی مثل دبی سنگاپور و پاکستان وارد کشور میشه کمپرسورهای برودتی این مجموعه کامل با تمامی برندهای معروف و قدرت های مورد نیاز مشتری لازم به ذکر که هر کمپرسوری شما تعداد مورد نیازتون باشه طبق قرارداد و با پرداخت پیش پرداخت طی مدت کوتاه به شما طبق تعهدات تحویل میشه در ضمن تمامی کمپرسورها فابریک به شرط و با ضمانت میباشد .

محصولات این فروشگاه کاملا به روز بوده و با تعهد کامل ارائه میشود.